piątek, 21 lutego 2020 14:12

Higiena i pielęgnacja psa - poradnik dla początkujących

Autor Głos 24
Higiena i pielęgnacja psa - poradnik dla początkujących

Na temat karmienia psów i dbałości o nie krąży wiele mitów. Tymczasem higiena i pielęgnacja psa nie są skomplikowane, wystarczy stosować kilka prostych zasad.

1.Czym karmić psa?
2.Jak często kąpać psa?
3.Zabiegi pielęgnacyjne i medyczne

Zasady te dotyczą nie tylko wyboru odpowiedniego pożywienia, ale również kąpieli i wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Niektóre z nich można zrobić samemu w domu, bez udziału weterynarza.

Czym karmić psa?

Od sposobu żywienia czworonoga zależy nie tylko utrzymanie go w zdrowiu i dobrej kondycji, ale również jego rozwój motoryczny i psychiczny. Pod względem żywienia pies jest całkowicie zależny od człowieka, dlatego właściciel powinien posiadać szeroką wiedzę o potrzebach swojego pupila. Przede wszystkim, nie należy podawać psu resztek ze stołu i "ludzkiego" jedzenia. Psia dieta powinna być zbilansowana i zawierać mięso, warzywa i inne składniki, dostarczające głównie węglowodanów. Sprawdzą się więc gotowe mieszanki, które posiada w swojej ofercie internetowy sklep zoologiczny gigaKARMA. Na gigakarma.pl można znaleźć tez zdrowe przysmaki dla psa. Nie można zapomnieć o wodzie - pupil powinien mieć do niej dostęp non stop, a szczególnie wtedy, kiedy dostaje do jedzenia suchą karmę.

Jak często kąpać psa?

To jak często kąpać psa zależy głównie od jego sierści i trybu życia. Psy aktywne, które często biegają po łąkach, lasach, chodnikach i innych miejscach "pod chmurką", szybko się brudzą, a zgromadzone na ich łapach i sierści zarazki przenoszą się później do domu. Z tego powodu psa warto kąpać regularnie wykorzystując dopasowany do sierści szampon dla psa. Czworonogi z długą i jedwabistą sierścią, np. yorki, maltańczyki czy shih tzu, których pielęgnacja wymaga sporo pracy i czasu, można kąpać nawet raz w tygodniu. Psy z krótką sierścią kąpie się rzadziej, np. raz w miesiącu. Najrzadziej, bo raz na trzy miesiące, powinny być kąpane czworonogi, które posiadają podszerstek (puch znajdujący się pod okrywową warstwą sierści).

Zabiegi pielęgnacyjne i medyczne

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wyczesywanie psiej sierści. To pomoże nie tylko utrzymać ją w czystości, ale również poprawi jej kondycję i wygląd. Raz w roku należy udać się z psem do weterynarza, w celu wykonania niezbędnych szczepień, głównie przeciwko wściekliźnie, oraz sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia czworonoga. Jeśli właściciel zauważy u swojego psa niepokojące objawy, np. kulenie lub ropiejące oczy, do psiego specjalisty należy udać się niezwłocznie - lekarz wypisze odpowiednie krople do oczu dla psa lub inne lekarstwo, które pozwoli doprowadzić pupila do zdrowia.

Styl Życia - najnowsze informacje