wtorek, 28 marca 2023 07:46

Jak dbać o szyby samochodowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak dbać o szyby samochodowe?

Każdego dnia podczas jazdy po drodze przednia szyba jest narażona na zużycie i zabrudzenia, co skutkuje nierówną powierzchnią. Gdy zwykły środek do czyszczenia szyb nie wystarcza, w niektórych przypadkach konieczne może być wypolerowanie przedniej szyby w samochodzie. Zwykle odbywa się to za pomocą silniejszego środka polerującego i filcowego krążka, który może zetrzeć brud i kurz. Czasem warto jednak skorzystać z pomocy fachowców od powierzchni szklanych, takich jak Autoglass.

Krótko o szybach samochodowych

Szkło to jeden z najtwardszych materiałów, jakie można znaleźć w samochodzie. To bardzo wytrzymały materiał, który nie poddaje się obróbce. Jeśli pęka, to od razu na wiele drobnych kawałków (co wynika z jego specjalnych właściwości). Ma to za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, ale o szyby należy odpowiednio dbać.

Czy polerowanie usuwa rysy na szybie?

Przednia szyba samochodu musi być czysta ze względów bezpieczeństwa. Polerowanie to żmudny proces, ale daje pewność, że cały brud i kurz zostanie usunięty.

Polerując samodzielnie szyby samochodowe, można usunąć bardzo powierzchowne rysy, zadrapania, które nie są wyczuwalne pod paznokciem. Każde inne rysy mogą zostać usunięte przez profesjonalny warsztat np. Autoglass.

Metody polerowania szyb samochodowych

Szybę przednią można polerować ręcznie lub maszynowo. Ponieważ szkło jest niezwykle twarde, nie należy oczekiwać, że ręczne polerowanie pozwoli usunąć rysy. Można natomiast usunąć drobne nierówności na szybie, dzięki czemu uzyskać równą powierzchnię i dobrą widoczność.

Ręczne polerowanie szyby

Jeśli zdecydujesz się ręcznie wypolerować przednią szybę, należy zaopatrzyć się w zestaw do polerowania: blok szlifierski i mikrofibra. Przed rozpoczęciem polerowania, szyba musi zostać dokładnie umyta.

Niewielką ilość środka (kilka kropli) należy nałożyć na polerkę i przecierać nią szybę okrężnymi ruchami. Szybę można podzielić na mniejsze obszary i pracować partiami. Gdy środek polerujący wyschnie, można go zetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Polerowanie szyby przedniej polerką

Używając maszyny do polerowania, tak jak robią to warsztaty typu Autoglass, można usunąć powierzchowne rysy. Należy pamiętać, aby nie polerować zbyt długo w jednym obszarze. Szyba nie może się nagrzać, aby nie powstały zagłębienia. W takim przypadku należy przerwać i pozwolić jej ostygnąć przed kontynuowaniem.

Polerowanie nie usunie głębokich rys czy pęknięć. W takich wypadkach należy zgłosić się do specjalistycznego warsztatu – tutaj także Autoglass wiedzie prym. Można w nim uzyskać indywidualną ocenę, czy szybę można naprawić, czy jednak konieczna jest wymiana.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka