środa, 2 lutego 2022 11:56

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem? Wirusolog wyjaśnia

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Jak sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem? Wirusolog wyjaśnia

To, czy ktoś przeszedł bezobjawowo zakażenie Covid-19, można sprawdzić w prosty sposób. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut wyjaśnia, jak.

Pomimo iż wariant Omikron jest bardziej zaraźliwy od poprzedników, symptomy choroby mogą być bardzo łagodne lub w ogóle się nie pojawić.

W jaki sposób osoby, które podejrzewają, że zakażenie koronawirusem przeszły bezobjawowo, mogą to sprawdzić? Prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP wyjaśnia:

— Oczywiście, można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów.

Zasada działania testów polega na tym, że "szukają" jednej z nukloprotein, czyli białek stanowiących osłonkę mRNA wirusa.

— Te białka są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały bliskie spotkanie z patogenem

— wyjaśnił ekspert.

Nie można jednak sprawdzić, kiedy to miało miejsce.

Jak sprawdzić, czy przeszło się Covid-19?

Dostępne są trzy rodzaje testów — jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Testy jakościowe pokazują, czy dana osoba miała kontakt z koronawirusem. Z kolei testy ilościowe badają również ilość przeciwciał, dzięki temu pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane po szczepieniu, czy też przeszła zakażenie bezobjawowo i także z tego powodu uzyskała odporność.

Takie badanie wykrywa obecność dwóch białek - fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Ozdrowieniec może wytwarzać przeciwciała, które są skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Z kolei osoba, która nie przeszła zakażenia, a przyjęła szczepionkę, wytworzy jedynie przeciwciała przeciwko białku S.

Inf.: PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje