wtorek, 2 czerwca 2020 15:17

Jakie będzie tegoroczne lato? Znamy prognozy

Autor Mirosław Haładyj
Jakie będzie tegoroczne lato? Znamy prognozy

Czy najzimniejszy od 29 lat maj jest zapowiedzią kapryśnego lata?

Średnia temperatura ogólnokrajowa tegorocznego maja plasuje go jako najchłodniejszy od 29 lat.

Jakie będzie lato?

Dwa ostatnie lata były najcieplejsze w całej 239-letniej historii pomiarów meteorologicznych. Co więcej, od 15 lat nie mieliśmy lata z temperaturami w pobliżu średniej wieloletniej, czyli takiego, które zostałoby uznane przez klimatologów za normalne dla naszej szerokości geograficznej. Po tak długiej serii ciepłych wakacji, wszystko wskazuje na to, że miesiące kalendarzowego lata będą dużo chłodniejsze od tych z poprzednich lat.

Chłody oznaczają w tym przypadku temperatury od 20 do 24 stopni. Prognozowane są również okresy znacznie zimniejsze, zwłaszcza podczas długotrwałych opadów, które będą co jakiś czas przerywać bardziej suche okresy. Wtedy temperatura może spadać poniżej 15 stopni.

Sytuacja pogodowa dostarczy powodów do niezadowolenia tym, którzy wiecznie marzną, a także planującym lipcowe wczasy pod namiotem, ponieważ noce i poranki będą zimniejsze niż zwykle. Synoptycy prognozują również gwałtowne burze z gradobiciami i wichurami. Po kilkudniowych suszach wielogodzinne ulewy mogą kończyć się podtopieniami.

Inf.: twojapogoda.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje