czwartek, 22 kwietnia 2021 14:00

Jakie znaczenie ma szczyt klimatyczny Bidena?

Autor Artykuł partnera
Jakie znaczenie ma szczyt klimatyczny Bidena?

W najbliższy czwartek, 22 kwietnia, w  Światowy Dzień Ziemi, rozpocznie się szczyt klimatyczny organizowany  przez prezydenta USA Joe Bidena. W spotkaniu wezmą udział  przedstawiciele 40 krajów świata. Polska będzie jednym z dwóch państw z  regionu Europy Środkowej i Wschodniej obecnym na szczycie oraz jedynym  członkiem UE z naszego regionu. Polska jest też jedynym krajem UE, który nie poparł celu neutralności klimatycznej.

Szczyt klimatyczny organizowany przez Joe Bidena zapewnia  światowym przywódcom kolejną już szansę na pokazanie, że nareszcie  zaczynają traktować wskazania nauki poważnie, stawiają sobie cele z nimi  zgodne i skupiają wysiłki na szukaniu najlepszych metod i narzędzi  umożliwiających ich osiągnięcie, zamiast szukać sposobów na uniknięcie  zobowiązań lub przerzucenie ich na kogoś innego.

Takich szans było już wiele, przy okazji  kolejnych szczytów klimatycznych, przedstawiania celów w zakresie  redukcji emisji czy odpowiedzi na rosnące potrzeby w zakresie wsparcia  finansowego działań w krajach najsłabiej rozwiniętych. Przyjęcie pod  koniec ubiegłego roku przez Unię Europejską nowego celu redukcji emisji o  55% do 2030 roku było krokiem w dobrym kierunku, ale warunku zgodności z  nauką nadal nie spełnia, tak jak i większość celów innych państw.  Zatrzymanie postępującego kryzysu klimatycznego byłoby pewnie  łatwiejsze, gdybyśmy zaczęli głęboką transformację dwie dekady temu.  Teraz już nie mamy czasu do stracenia, a politycy tak naprawdę nie mają  wyjścia. Jeśli chcą chronić życie i zdrowie obywateli, nie mogą dalej  przerzucać się okrągłymi zdaniami. Czas przejść od słów do czynów i  zacząć podejmować trudne decyzje.” - mówi Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

To bardzo ważny szczyt, który musi przynieść wymierne efekty i zobowiązania przed tegorocznym COP26 w Glasgow.

Biden zdaje sobie sprawę, że jego deklaracje  i powrót USA do Porozumienia Paryskiego niewiele zmienią, jeśli świat  nie wróci do ducha z Paryża i nie zacznie w końcu wdrażać takich celów  redukcyjnych GHG do 2030, które pozwolą osiągnąć neutralność klimatyczną  najpóźniej do połowy wieku. A najnowszy raport ONZ oceniający  zobowiązania krajowe przedłożone do końca 2020 r.,  jasno wskazuje, że  świat dalej zmierza ku katastrofie klimatycznej. Dlatego bardzo ważna  była, poprzedzająca szczyt, wizyta Johna Kerry'ego w Chinach –  kraju z  największymi emisjami CO2 na świecie. Pomimo ostatnich napięć  politycznych pomiędzy tymi krajami, ważne jest znalezienie wspólnej  płaszczyzny na rzecz ochrony klimatu i pokazanie, że konieczne są  wspólne działania. Miejmy nadzieję, że Chiny wezmą udział w szczycie i  wzmocnią nie tylko jego polityczny przekaz - zaznacza Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Zaproszenie na szczyt dla Polski

Trzeba pamiętać o tym, że szczyt prezydenta  Bidena to nie spotkanie najważniejszych mocarstw, ale przede wszystkim  największych niszczycieli klimatu. Polska nie tylko ma wysokie emisje  CO2, jest też wielkim hamulcowym walki z kryzysem klimatycznym. Sam  prezydent Duda jeszcze niedawno zapewniał, że węgiel jest strategicznym  surowcem naszego kraju i mamy zapasy na 200 lat. Administracja  amerykańska ma nadzieję, że Polska znajdzie się w grupie państw,  poważnie podchodzących do kryzysu klimatycznego – powiedziała Ilona Jędrasik z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Węgiel do 2049 roku? Polska klimatycznym ignorantem
Polska ustami prezydenta Andrzeja Dudy wykazuje się po raz kolejny ignorancją w sprawie kryzysu klimatycznego - w opinii ekspertów Koalicji Klimatycznej

Miejmy nadzieję, że prezydent Duda skorzysta z  tej okazji i odejdzie od retoryki zadowolenia z dotychczasowych  “sukcesów”, „greenwashingu" i nic nieznaczących deklaracji, a rozpocznie  nowy rozdział w naszej polityce klimatycznej i gospodarczej. Musimy  podjąć działania na miarę stojących przed nami wyzwań, ale i nowych  unijnych środków finansowych, które stracimy, jeśli będziemy dalej trwać  w sidłach węglowego lobby i iść drogą „business as usual" - zaznacza prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym - komentarze ekspertów Koalicji Klimatycznej
Podsumowanie wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy na szczycie klimatycznym zorganizowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena

Więcej komentarzy na temat szczytu Joe Bidena: http://www.koalicjaklimatyczna.org/czym-na-szczycie-klimatycznym-usa-pochwali-sie-polska

Dominik Olędzki

Ekologia - najnowsze informacje