poniedziałek, 26 kwietnia 2021 10:06

Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym - komentarze ekspertów Koalicji Klimatycznej

Autor Artykuł partnera
Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym - komentarze ekspertów Koalicji Klimatycznej

Czy prezydent Duda pomylił spotkania ?

– Z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że prezydent Duda znowu  pokazał, że nie odrobił lekcji z katastrofalnych zmian klimatu oraz  globalnych przemian gospodarczych i technologicznych, które nabierają  coraz większego tempa i nadal niczego się nie nauczył. Szkoda, że  potwierdził to na arenie międzynarodowej, podczas tak ważnego  wydarzenia, jakim był szczyt klimatyczny. Z pewnością nie po to został  zaproszony, żeby wygłaszać okrągłe banały za którymi nie idą żadne  istotne deklaracje działań i zmian. Mieliśmy nadzieję, że zadeklaruje,  że Polska osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r., przyspieszone  odchodzenie od węgla i redukcji CO2.  Polska miała  doskonałą okazję, aby przyłączyć się w końcu do państw, którym zależy na  ratowaniu świata przed katastrofą klimatyczną, jak również na tworzeniu  nowego i nowoczesnego modelu gospodarczego – zrównoważonego i opartego  na innowacyjnych i zielonych technologiach, które zagwarantują stabilne  miejsca pracy.Niestety prezydent Duda potwierdził tylko, że Polska nadal  jest „czarnym Piotrusiem" polityki klimatycznej i zakładnikiem lobby  węglowego, nierozumiejącym zagrożeń i przemian, ale również szans i  korzyści rozwoju, jakie daje odejście od „business as usual".Opowieści  prezydenta Dudy o aktywnej roli Polski w polityce klimatycznej, naszych  osiągnięciach w redukcji CO2 i leśnych gospodarstwach węglowych  brzmiały, jak serwowane na okrągło, odgrzewane i niestrawne kotlety. A  chwalenie się podpisanym wczoraj irracjonalnym porozumieniem o  wydobywaniu węgla do 2049 roku, zaiste zabrzmiało wręcz jak  chory żart. Może prezydent Duda pomylił spotkania. Był na szczycie  klimatycznym, a nie na mitingu lobby węglowego – komentuje Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Polska mamutem węglowym


– Przyszłość należy do krajów, które rozpoznają wcześniej, że  zielona transformacja i zero emisyjny rozwój stanowią szanse na  innowacje, zielone miejsca pracy, przede wszystkim zadbanie o nasze  dzieci i wnuki. Z wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy wynika niestety,  że Polska jak do tej pory ciągle żyje w świecie paliw kopalnych i  zamiast starać się jak najszybciej od nich odejść i dać szansę na  przyjazną klimatowi przyszłość, robi wszystko, aby jak najdłużej  utrzymać wydobycie węgla nawet do roku 2049, a zobowiązać się jedynie do  redukcji gazów cieplarnianych w 18% w okresie 2010 - 2030. Jak do tej  pory nasz kraj nie ogłosił całkowitego odejścia od węgla w energetyce, a  musimy to zrobić do 2030 roku. Patrząc na deklarację prezydenta Biden  52% redukcji gazów cieplarnianych, ambicja Polski wygląda wstydliwie.  Polska ma szansę na poprawę efektywności energetycznej co najmniej o  1/3, a energetyka odnawialna mogłaby w roku 2030 osiągnąć udział co  najmniej 40%. Pokładanie nadziei na zastąpienie energetyki węglowej  (obecnie ponad 30 GW mocy zainstalowanej), jądrową jest mrzonką.  Powstanie pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 1-1,6 GW, jeżeli w ogóle  powstanie, za 15-20 lat, czyli ok. 2040 roku, kiedy powinniśmy już  osiągnąć neutralność klimatyczną oznacza wydanie ogromnych środków na  technologiczne stare rozwiązanie i prowadzące do wysokich kosztów  energii elektrycznej, wpływając niekorzystanie na konkurencyjność  polskiej gospodarki oraz wzrost ubóstwa energetycznego. Zmiana w Polsce  modelu z energetyki zcentralizowanej na rozproszoną, demokrację  energetyczną w pełni wykorzystującą odnawialną energetykę, magazynowanie  i ogromną poprawę efektywności prowadzi do budowania bezpieczeństwa  energetycznego od dołu. Pozwoliłoby to na nie nazywanie Polski mamutem  węglowym, ale nawiązać do naszego godła, czyli kraju szybującego wysoko  jak biały orzeł widząc przyszłość z lotu ptaka, a nie z poziomu kopalni  odkrywkowej węgla brunatnego – komentuje dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Jakie znaczenie ma szczyt klimatyczny Bidena?
Opinie ekspertów najważniejszych organizacji ekologicznych o celach szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA .

Czego prezydent wydaje się nie rozumieć ?

– Słuchając prezydenta odnosi się wrażenie, że głównym osiągnięciem  Polski jest organizacja trzech szczytów klimatycznych i udział w  wypełnieniu unijnych celów klimatycznych. Zaskakujące, biorąc pod uwagę,  że do tej pory Polska nie zaakceptowała najważniejszego, czyli  osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku.  Informacja o planie utrzymania wydobycia węgla do roku 2049 to nie  sukces, a powód do wstydu. Niezrozumiałe jest też stawianie wśród  działań na rzecz klimatu Inicjatywy Trójmorza, w ramach której Polska  chce na potęgę rozbudowywać infrastrukturę gazową. Gaz jest paliwem  kopalnym prawie tak samo szkodliwym jak węgiel, a budowane dziś  terminale LNG, rurociągi czy elektrownie gazowe jak Ostrołęka C zamkną  nas w uzależnieniu od tego paliwa na dekady. Zamiana węgla na gaz to nie  zielona transformacja tylko skok z patelni w ogień. Nie uratuje nas też  dawno zdyskredytowany polski pomysł „eksportowy", czyli leśne  gospodarstwa węglowe, które w 30 lat nie zdołałyby pochłonąć nawet 1/300  rocznych emisji kraju. Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga  odejścia od wszystkich paliw kopalnych, redukcji zapotrzebowania na  energię czy zaprzestania wycinania bezcennych lasów. Prezydent wydaje  się tego nie rozumieć, podobnie jak tego, że udział w szczytach  klimatycznych i Porozumieniu Paryskim to coś więcej, niż dyplomatyczna  formalność i okazja do politycznego greenwashingu – tłumaczy Diana Maciąga z Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Węgiel do 2049 roku? Polska klimatycznym ignorantem
Polska ustami prezydenta Andrzeja Dudy wykazuje się po raz kolejny ignorancją w sprawie kryzysu klimatycznego - w opinii ekspertów Koalicji Klimatycznej

Polska z węglem do 2049 roku? Komentarze ekspertów Koalicji Klimatycznej:
http://www.koalicjaklimatyczna.org/wegiel-do-2049-roku-polska-klimatycznym-ignorantem

Rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej Dominik Olędzki


Ekologia - najnowsze informacje