czwartek, 20 lutego 2020 12:06

Jeden dzień, dwa stoki, osiem wypadków i osiem złamań. Sezon narciarski trwa

Autor Mirosław Haładyj
Jeden dzień, dwa stoki, osiem wypadków i osiem złamań. Sezon narciarski trwa

Wypoczynek na stoku to nie zawsze czas spokoju i zabawy. Mogli się o tym przekonać poszkodowani w wypadkach do których doszło na stokach narciarskich Małe Ciche oraz Suche Ski. W sumie, jednego dnia, odnotowano trzy złamania rąk i pięć urazów nóg.

Okres ferii to czas wzmożonych działań policjantów patrolujących trasy zjazdowe  i czuwających nad bezpieczeństwem uczestników zimowego wypoczynku. Należy podkreślić  ich umiejętności oraz zaangażowanie podczas interwencji na stokach.

Godną uwagi jest służba, którą w dniu 13 lutego 2020 roku pełnił patrol narciarski policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie w składzie: st. sierż. Sebastian Sierant, st. sierż. Paweł Leniartek, sierż. Grzegorz Fąfara oraz sierż. Jarosław Kasprzyk na stacjach narciarskich Małe Ciche oraz Suche Ski. Policjanci wsparli  ratowników, którzy tego dnia pracowali na stoku pomagając poszkodowanym, służyli oraz pomagali aktywnym narciarzom. W tym dniu doszło tam do ośmiu zdarzeń z udziałem narciarzy, spowodowanych głównie upadkami, w tym trzy złamania kończyn górnych i pięć urazów dolnych kończyn.

Policjanci podkreślają, że z roku na rok zauważalny jest spadek wykroczeń dot. obowiązku używania kasków przez narciarzy do lat 16. Tego dnia policjanci pouczyli kilku narciarzy w związku z naruszeniem Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), tj. między innymi za brawurową jazdę niedostosowaną do umiejętności, czy też odpoczywanie i siedzenie na środku stoku  w miejscach niewidocznych dla narciarzy zjeżdżających na stoku.

Funkcjonariusze apelują o zachowanie podstawowych zasadach bezpieczeństwa na nartach!

Warto przypomnieć Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

1. „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.

2. „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.

3. „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.

4. „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.

5. „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.

6. „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.

7. „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.

8. „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.

9. „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.

10. „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

Na stoku obowiązuje zakaz jazdy w stanie nietrzeźwości.

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich:

art. 29. Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.
art. 30.1. Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
art.30.2. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
art. 45.1. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.
art. 45.2. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny

Fot. i inf.: KPP Zakopane

Podhale - najnowsze informacje