piątek, 5 marca 2021 13:38

Wprowadzono kolejne obostrzenia! „Jesteśmy w trudnej sytuacji”

Autor Aleksandra Tokarz
Wprowadzono kolejne obostrzenia! „Jesteśmy w trudnej sytuacji”

- Jesteśmy w sytuacji trudnej. Trzecia fala się rozwija. Przekraczamy poziomy 15 tys. zakażeń. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy mieć nawet do czynienia z przekroczeniem poziomu 18 tys. zachorowań, bądź więcej. To od nas zależy czy będziemy nad tym panowali, czy nie. Apeluję o odpowiedzialność, szczególnie przed weekendem. Zalecenia są szansą, by ochronić się przed najgorszymi scenariuszami – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Wprowadzono kolejne obostrzenia.

- Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową, jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały - stwierdził Niedzielski. Jak zauważył, w ostatnim czasie rząd dokładnie analizuje sytuację na poziomie poszczególnych rejonów. - Widzimy, że nadal tym województwem, które jest najbardziej dotknięte zachorowaniami jest województwo warmińsko-mazurskie. Regionem, które znajduje się w drugiej kolejności, jeśli chodzi o zapadalność na Covid-19 jest Pomorze. Kolejne województwa to mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie. To są regiony, które są powyżej średniej krajowej, jeśli chodzi o nowe zakażenia.

Rząd prowadzi także monitoring dotyczący mutacji, które są odpowiedzialne za rozwijanie się pandemii. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej kształtował się na poziomie 5%. W lutym wyniki te zwiększyły się do 10%. Najnowsze badania wskazują, iż udział tej mutacji systematycznie rośnie - aktualnie znajduje się na poziomie 25%.

- Szczególnie w tych rejonach, które są dotknięte największa ilością zakażeń, tam ten udział jest jest duży - mówił Niedzielski. - Za rozwój trzeciej fali pandemii trzeba uznać mutację brytyjską.

Nowe obostrzenia. Co się zmienia?

W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego obostrzenia zostały przedłużone o kolejny tydzień. Pojawiła się jednak jedna zmiana, która dotyczy szkół. Od 13 do 20 marca dzieci z klas 1-3 będą uczyć się hybrydowo.

Kolejna decyzja dotyczy województwa pomorskiego. – Tutaj chcemy zastosować dokładnie te same zalecenia, jak w przypadku Warmii i Mazur - powiedział minister zdrowia. Uczniowie z klas 1-3 będą uczyć się hybrydowo, zamknięte zostaną galerie, hotele, muzea, baseny. Zmiany wejdą w życie 13 marca i będą obowiązywać przez tydzień, do 20 marca.

- Głównym argumentem, który wpłynął na poluzowanie obostrzeń w klasach 1-3 jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli, które do 14 marca ma zostać zakończone - powiedział Niedzielski.

W pozostałych regionach sytuacja nie ulega zmianie. Obostrzenia zostały jednak przedłużone do 28 marca. Kolejne decyzje, dotyczące poszczególnych regionów, mają być podejmowane co tydzień.

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje