poniedziałek, 19 kwietnia 2021 12:17

Karta kredytowa – jak działa i ile kosztuje?

Autor Artykuł sponsorowany
Karta kredytowa – jak działa i ile kosztuje?

Karta kredytowa to jedno z narzędzi finansowych oferowanych przez banki. Nie jest ani dobre, ani złe – wszystko zależy od tego, w czyich rękach się znajdzie i czy użytkownik będzie z niego mądrze korzystał. Jak działa i ile kosztuje karta kredytowa? Dowiecie się tego z poniższego tekstu.

Jak działa karta kredytowa?

Każda karta ma swój cykl rozliczeniowy – zazwyczaj trwa on 29-30 dni. Należy pamiętać, że nie zawsze pokrywa się on z miesiącem kalendarzowym. Cykl rozliczeniowy zwykle zamyka się w określonym dniu każdego miesiąca. Przez okres rozliczeniowy możesz aktywnie korzystać z limitu karty, przyznanej Ci przez bank. Na sam koniec okresu otrzymasz wyciąg z kwotą i terminem do zapłaty.

O czym warto pamiętać, korzystając z karty kredytowej?

Decydując się na aktywne korzystanie z karty kredytowej warto mieć na uwadze datę, w której na konto bankowe wpływają środki finansowe. Pozwoli to na bieżące regulowanie wszelkich należności. Jeżeli spłacisz zadłużenie w całości, nie zapłacisz żadnych odsetek. Masz też możliwość spłacenia jedynie minimalnej kwoty wskazanej przez bank. Jeśli natomiast zdecydujesz się zwrócić bankowi tylko część kwoty, będziesz musiał liczyć się również z koniecznością zapłacenia odsetek. Banki dają również zwykle możliwość rozłożenia zadłużenia na raty.

Czym jest okres bezodsetkowy karty kredytowej?

Okres bezodsetkowy to, jak sama nazwa wskazuje, czas, w którym za pożyczone od banku pieniądze nie płacisz żadnych odsetek. Zazwyczaj okres ten wynosi około 52 dni (w zależności od założeń danego banku, który ją wydał). W sytuacji więc, gdy cykl rozliczeniowy karty wynosi 30 dni, po upływie tego terminu pozostają Ci jeszcze 22 dni na uregulowanie zobowiązania. Jeśli zrobisz to w tym czasie, nie zapłacisz bankowi żadnych odsetek. Gdzie szukać najlepszej karty kredytowej? Warto sprawdzić ranking kart kredytowych w poszukiwaniu najkorzystniejszego rozwiązania na rynku usług finansowych. Poszczególne oferty potrafią ulegać zmianie, dlatego lepiej śledzić zestawienia na bieżąco.

Jaki jest koszt karty kredytowej?

Koszt karty kredytowej jest zmienny. Wynika nie tylko z konkretnej oferty banku – jedne podmioty pobierają opłatę roczną za wydanie i obsługę karty, inne zaś nie. Czynnikiem warunkującym koszt karty kredytowej jest również sposób korzystania z niej. Ci, którzy spłacają całość zadłużenia w terminie za tego typu operacje nic nie płacą. Karty kredytowe dzielą się na te darmowe bezwarunkowo bądź też na darmowe po wykonaniu określonej liczby transakcji lub zakupów na daną kwotę. Ci natomiast, którzy przekraczają okres bezodsetkowy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Należy mieć na uwadze, że karta kredytowa nie służy też do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Za każdą taką operację zapłacisz prowizję.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje