czwartek, 19 października 2023 13:10

Kilkunastu zabitych, a kilkudziesięciu rannych. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Autor Patryk Trzaska
Kilkunastu zabitych, a kilkudziesięciu rannych. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Katastrofa komunikacyjna, kilkunastu zabitych, a kilkadziesiąt osób zostało rannych, to założenia scenariusza ćwiczenia dowódczo-sztabowego, które odbyło się 19 października w Bednarce w powiecie gorlickim. Głównym celem przedsięwzięcia było doskonalenie współdziałania służb ratunkowych powiatu gorlickiego oraz sprawdzenie obowiązujących procedur w praktyce.

Dzisiaj (19 października 2023 roku) kilkanaście minut po godzinie dziesiątej na stanowisko kierowania gorlickiej komendy Policji wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu autobusu z samochodem osobowym w miejscowości Bednarka. Jak informował zgłaszający, widział wydobywający się z samochodów dym, słyszał krzyki wielu osób, widział także wiele osób chodzących wokół rozbitych samochodów.

To podstawowe założenia scenariusza ćwiczenia dowódczo-sztabowego, które odbyło się w miejscowości Bednarka (powiat gorlicki). Przedsięwzięcie, które zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Policji w Gorlicach wspólnie z partnerami: Starostwem Powiatowym w Gorlicach, Szpitalem Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną miało na celu doskonalenie współpracy służb ratunkowych z terenu powiatu gorlickiego przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej związanej z katastrofą w ruchu lądowym.
Podczas ćwiczenia swoje umiejętności doskonalili nie tylko policjanci różnych pionów i szczebli, ale także strażacy, strażacy ochotnicy, lekarze i ratownicy medyczni we współdziałaniu z gorlickim szpitalem. Łącznie w przedsięwzięcie zaangażowanych było ok. 100 osób, które korzystały z kilkudziesięciu sztuk sprzętu transportowego i ratunkowego.

Szczegóły scenariusza znane były wyłącznie wąskiemu gronu osób i mógł on ulegać zmianie, stosownie do rozwijającej się sytuacji i zmieniających się okoliczności. Takie założenie miało na celu nadanie ćwiczeniu najbardziej realnego charakteru oraz sprawdzić i utrwalić funkcjonowanie sprawnego współdziałania służb ratunkowych powiatu gorlickiego.

fot. KPP Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka