piątek, 10 lipca 2020 04:24

Koleje galicyjskie zapraszają na szlak

Autor Marzena Gitler
Koleje galicyjskie zapraszają na szlak

Wsiąść do pociągu retro będzie można w każdą wakacyjną niedzielę. Zabytkowy skład przemierzy historyczny szlak kolejowy na trasie nr 104, czyli Nowy Sącz - Chabówka, przez Męcinę, Limanową, Tymbark oraz Mszanę Dolną.

Skład pociągu zestawiony będzie z historycznej lokomotywy spalinowej SM42 - 1031 z 1979 roku oraz odrestaurowanych pasażerskich wagonów retro z lat 1930 - 1963 XX wieku.

Jest również wagon pocztowy Gmhx, z 1930 roku, pełniący funkcję kawiarni oraz mobilnego punktu informacji turystycznej. Niegdyś wagon ten służył do przewozu przesyłek pocztowych, głównie listów i paczek.

Turyści jadący składem mają możliwość wyboru różnych wariantów podróży i zatrzymania się w celu zwiedzania np. Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, wyjechania kolejką krzesełkową na górę Śnieżnicę (1007 m n.p.m.), położonej w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej (rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk).

W Rabce - Zdroju czekają na turystów liczne atrakcje uzdrowiska, takie jak park rozrywki Rabkoland czy Park Zdrojowy. Natomiast w Chabówce jest możliwość wizyty w Skansenie Taboru Kolejowego.

W pociągu nie zabraknie atrakcji: w trakcie podróży będą rozdawane informatory turystyczne, pasażerowie otrzymają poczęstunek, a przed wyjazdem będzie można zwiedzić izbę tradycji kolejowej. Dla najmłodszych uczestników i całych rodzin przewidziano dodatkowe niespodzianki.

Pierwszy kurs pociągu retro wyruszył 5 lipca z Nowego Sącza do Chabówki i z powrotem. Każdy kolejny kurs pociągu retro (czyli 12, 19, 26 lipca oraz 2, 9, 16 i 23 sierpnia) będzie odjeżdżał o godz. 9.15.

Pociąg będzie zatrzymywał się w Męcinie, Limanowej, Tymbarku, Dobrej, Kasinie Wielkiej, Mszanie Dolnej oraz w Rabce-Zdrój. Bilety można rezerwować przez Internet lub kupić u obsługi pociągu.

Szczegółowe informacje oraz rezerwacja na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Organizatorami przejazdów są PKP Cargo, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Inf. i foto: Koleje Galicyjskie

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje