piątek, 28 maja 2021 12:47

Kolejny polski biskup ukarany przez Watykan. "Liczę, że będą dalsze dymisje"

Autor Marzena Gitler
Kolejny polski biskup ukarany przez Watykan. "Liczę, że będą dalsze dymisje"

Biskup-senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy został ukarany za zaniedbania w sprawach pedofilii jego podwładnych. "Liczę, że dymisji będzie więcej" - komentuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Kuria Archidiecezji Krakowskiej wydała komunikat, dotyczący biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. "Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich" - informuje krakowska kuria.

Stolica Apostolska uznała, że biskup dopuścił się zaniedbań i zostanie ukarany, choć to raczej kara symboliczna. Jakie poniesie konsekwencje? Ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy oraz wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej (bliżej nieokreślonej) sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć - poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Do decyzji Watykanu odniósł się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji św. Brata Alberta, kapłan diecezji krakowskiej. "Kolejny polski biskup-senior ukarany przez papieża Franciszka za zaniedbania ws. nadużyć seksualnych, Tym razem bp T. Rakoczy - Diecezja Bielsko-Żywiecka (głośna sprawa p. Janusza molestowanego przez ks. J. W.) Kara raczej honorowa, ale znacząca. Ciekawe, czy w końcu odnajdzie się mój list z 2012 r., wręczony wraz z dokumentami ks. kard. S. Dziwiszowi - Archidiecezja Krakowska" - skomentował na Facebooku.

Przypominamy, że ks. Isakowicz-Zaleski twierdzi, że przekazał ks. kard. S. Dziwiszowi list o nadużyciach jakich miał dopuścić się bp. Tadeusz Rakoczy, tuszując sprawę wykorzystania Janusza Szymika przez  proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim ks. Jana Wodniaka. Szymik jako nastolatek przez kilka lat był molestowany przez księdza. Mężczyzna w końcu zgłosił to do bp. Rakoczego, a po braku reakcji z jego strony, poinformował o tym m.in. księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który o tym fakcie osobiście poinformował kardynała Stanisława Dziwisza. Ten jednak nie spotkał się z poszkodowanym mężczyzną, a przekazane przez księdza Isakowicza-Zaleskiego dokumenty rzekomo zaginęły.

Sprawa została po raz pierwszy dokładnie opisana przez Szymona Piegzę na portalu Onet już 11 i 12 września ubiegłego roku, a potem film Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Echa reportażu o ukrywaniu pedofilii przez kard. Dziwisza. Gdzie i kiedy można obejrzeć cały dokument?
Po emisji na antenie TVN24 dokument Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” Okręg Krakowski Partii Razem wyszedł z inicjatywą odebrania kardynałowi tytułu honorowego obywatela miasta. Gdzie i kiedy można obejrzeć reportaż?

"Liczę na to, że papież, dostrzegając bezradność władz polskiego episkopatu, podejmie odważne decyzje. To będą dymisje może nie wszystkich, ale części biskupów, to będą wskazania nowych rozwiązań, które uzdrowią sytuację." - powiedział ks. Izakowicz-Zalewski w wywiadzie dla Salon24.pl. Zdaniem duchownego kryzys w polskim Kościele jest oczywisty i największy od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.

83-letni dziś bp. Tadeusz Jan Rakoczy studiował w krakowskim seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku na Wawelu z rąk ówczesnego ordynariusza bp. Karola Wojtyły. Dwa lata był wikariuszem w Wadowicach, W 1967 roku został prefektem krakowskiego seminarium. Był też delegatem Metropolity Krakowskiego w Radzie Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Od 1979 roku był kapelanem honorowym, a w 1987 został prałatem Jego Świątobliwości.

W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji bielsko-żywieckiej, które z rak papieża przyjął w Watykanie.

Po postawionych w mediach w lipcu 2020 zarzutach o tuszowanie pedofilii w jego diecezji, w 2019 do Stolicy Apostolskiej wpłynęła skarga na jego zaniedbania. Dochodzenie w jego sprawie przeprowadził bp. krakowski, Marek Jędraszewski.

Warto dodać, że bp. Tadeusz Rakoczy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ma honorowe obywatelstwo Oświęcimia i Gminy Kęty.

foto: Stanislao z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7125219

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka