Biskup-senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy został ukarany za zaniedbania w sprawach pedofilii jego podwładnych. "Liczę, że dymisji będzie więcej" - komentuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.
Kuria Archidiecezji Krakowskiej wydała komunikat, dotyczący biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. "Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich" - informuje krakowska kuria.
Stolica Apostolska uznała, że biskup dopuścił się zaniedbań i zostanie ukarany, choć to raczej kara symboliczna. Jakie poniesie konsekwencje? Ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy oraz wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej (bliżej nieokreślonej) sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć - poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.
Do decyzji Watykanu odniósł się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji św. Brata Alberta, kapłan diecezji krakowskiej. "Kolejny polski biskup-senior ukarany przez papieża Franciszka za zaniedbania ws. nadużyć seksualnych, Tym razem bp T. Rakoczy - Diecezja Bielsko-Żywiecka (głośna sprawa p. Janusza molestowanego przez ks. J. W.) Kara raczej honorowa, ale znacząca. Ciekawe, czy w końcu odnajdzie się mój list z 2012 r., wręczony wraz z dokumentami ks. kard. S. Dziwiszowi - Archidiecezja Krakowska" - skomentował na Facebooku.
Przypominamy, że ks. Isakowicz-Zaleski twierdzi, że przekazał ks. kard. S. Dziwiszowi list o nadużyciach jakich miał dopuścić się bp. Tadeusz Rakoczy, tuszując sprawę wykorzystania Janusza Szymika przez proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim ks. Jana Wodniaka. Szymik jako nastolatek przez kilka lat był molestowany przez księdza. Mężczyzna w końcu zgłosił to do bp. Rakoczego, a po braku reakcji z jego strony, poinformował o tym m.in. księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który o tym fakcie osobiście poinformował kardynała Stanisława Dziwisza. Ten jednak nie spotkał się z poszkodowanym mężczyzną, a przekazane przez księdza Isakowicza-Zaleskiego dokumenty rzekomo zaginęły.
Sprawa została po raz pierwszy dokładnie opisana przez Szymona Piegzę na portalu Onet już 11 i 12 września ubiegłego roku, a potem film Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Pisaliśmy o tym tu:

"Liczę na to, że papież, dostrzegając bezradność władz polskiego episkopatu, podejmie odważne decyzje. To będą dymisje może nie wszystkich, ale części biskupów, to będą wskazania nowych rozwiązań, które uzdrowią sytuację." - powiedział ks. Izakowicz-Zalewski w wywiadzie dla Salon24.pl. Zdaniem duchownego kryzys w polskim Kościele jest oczywisty i największy od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.
83-letni dziś bp. Tadeusz Jan Rakoczy studiował w krakowskim seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku na Wawelu z rąk ówczesnego ordynariusza bp. Karola Wojtyły. Dwa lata był wikariuszem w Wadowicach, W 1967 roku został prefektem krakowskiego seminarium. Był też delegatem Metropolity Krakowskiego w Radzie Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Od 1979 roku był kapelanem honorowym, a w 1987 został prałatem Jego Świątobliwości.
W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji bielsko-żywieckiej, które z rak papieża przyjął w Watykanie.
Po postawionych w mediach w lipcu 2020 zarzutach o tuszowanie pedofilii w jego diecezji, w 2019 do Stolicy Apostolskiej wpłynęła skarga na jego zaniedbania. Dochodzenie w jego sprawie przeprowadził bp. krakowski, Marek Jędraszewski.
Warto dodać, że bp. Tadeusz Rakoczy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ma honorowe obywatelstwo Oświęcimia i Gminy Kęty.
foto: Stanislao z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7125219