środa, 3 listopada 2021 11:50

Komu koronawirus nie pozwoli na tegoroczne białe szaleństwo w Alpach?

Autor Mirosław Haładyj
Komu koronawirus nie pozwoli na tegoroczne białe szaleństwo w Alpach?

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku alpejskie stoki będą otwarte, a koronawirus nie pokrzyżuje planów miłośnikom białego szaleństwa.

W minionym roku wyciągi narciarskie były zamknięte w związku z epidemią koronawirusa. Tegoroczny sezon zapowiada się nieco inaczej. Na pewno nie zabraknie ograniczeń, ale wszystko wskazuje na to, że alpejskie stoki będą otwarte.

Na obecną chwilę we francuskich ośrodkach narciarskich nie będzie wymogu posiadania paszportu covidowego (chociaż oczywiście decyzja ta może zapaść w każdej chwili). Jednakże pokazanie "passe sanitaire" będzie konieczne, w przypadku chęci skorzystania z barów, wybranych środków transportu publicznego, czy też wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych. Obecnie we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych we Francji jest wymóg zakrywania nosa i ust.

We włoskich ośrodkach narciarskich, w związku z epidemią, wprowadzone zostały surowe zasady. Z wyciągów mogą skorzystać jedynie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Korzystając z tzw. Green Pass należy okazać dowód tożsamości. Powyższe zasady nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat). Przepustka jest konieczna do skorzystania z barów, restauracji, czy też odwiedzenia wystaw. Podobnie jak we Francji, w zamkniętych przestrzeniach konieczne jest zasłanianie nosa i ust. Maseczki obowiązują również tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

W Austrii korzystanie z wyciągów narciarskich i kolejek linowych możliwe będzie jedynie dla zaszczepionych lub osób z negatywnym wynikiem testu. Władze zapowiadają jednak, żd w przypadku zaostrzenia restrykcji, możliwe będzie wpuszczanie jedynie zaszczepionych i ozdrowieńców. Zakrywanie nosa i ust jest wymagane w transporcie publicznym oraz w supermarketach, sklepach spożywczych i kolejkach linowych.

Obecnie w Szwajcarii nie ma potrzeby posiadania paszportu covidowego, by móc korzystać ze stoków czy też z wyciągów. Z kolei, jeśli chcemy skorzystać z baru, miejsc noclegowych lub klubów, niezbędny jest dowód zaszczepienia, wyzdrowienia lub negatywny test PCR (wykonany w ciągu 72 godzin lub test antygenowy - w ciągu 48 godzin). W zamkniętej przestrzeni obowiązkowe są maseczki.

Planując podróż do Niemiwc, należy pamiętać, że obowiązują tam przepisy krajów związkowych. Na przykład w Bawarii będzie obowiązywać zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani). Z kolei w Schwarzwaldzie dorośli muszą zostać zaszczepieni lub okazać dowód wyzdrowienia, a dzieciom wystarczy legitymacja uczniowska.

Inf.: gosc.pl

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje