czwartek, 17 grudnia 2020 13:18

Koszyce. Mnóstwo inwestycji w nowym roku. Wiemy, czego dotyczą!

Autor Wiktoria Mitura
Koszyce. Mnóstwo inwestycji w nowym roku. Wiemy, czego dotyczą!

Burmistrz Koszyc na ostatniej sesji Rady Miejskiej poinformował o planach inwestycyjnych na nadchodzący rok. Należy do nich modernizacja ujęcia wody w Witowie oraz liczne modernizacje dróg. To tylko kilka zadań, którymi gmina Koszyce planuje się zająć w nowym roku. O jakich inwestycjach mówił jeszcze burmistrz Rybak?

Budżet na 2021 rok zakłada inwestycje wodno-ściekowe. Planowana jest modernizacja ujęcia wody w Witowie. Kolejnym zadaniem jest wystąpienie o wydanie ekspertyzy stanu sieci wodociągowej w Koszycach. Sieć ta, ma już 50 lat, dlatego też istotne jest jej sprawdzenie i przygotowanie dalszej koncepcji na ewentualne prace.

Remonty dróg

Gmina Koszyce planuje również remonty dróg z pomocą Funduszu Dróg Samorządowych. Modernizacja ma odbyć się w miejscowości Siedliska od krzyża do drogi nr 79. Kolejny remont ma mieć miejsce w Rachwałowicach od drogi powiatowej do drogi gminnej w Rachwałowicach w kierunku Filipowic.

Z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych przewidziano 11 mln zł na remont dróg dla gminy Koszyce. Póki co, nie wiadomo jeszcze jakie to będą ulice. Poza tym, wyremontowana zostanie droga do ujęcia wody w Modrzanach oraz w Sokołowicach między Starą Wsią, a Kępą Sokołowską.

Świetlica wiejska

Kolejnym zadaniem jest remont świetlicy wiejskiej w Morsku. Dzięki powstałemu funduszu dla wsi popegeerowskich dofinansowanie wyniesie 100%.

Oświata

Gmina Koszyce przygotowuje duży wniosek (na około 5 mln zł) na modernizację Centrum Oświatowego w Koszycach oraz szkoły w Książnicach Wielkich. W COŚ planuje się m.in. wymianę stolarki, pompy ciepła i docieplenie. Natomiast z Książnicach Wielkich wymiana kotłowni, stolarki oraz docieplenie. Niestety gmina nie otrzymała na to od premiera bonu inwestycyjnego.

Gmina ponowiła wniosek o park we Włostowicach. Na ten moment czeka na decyzję.

Poza wymienionymi zadaniami jest kilka mniejszych, ale również istotnych, np.

  • duży projekt rehabilitacyjny w Książnicach Małych,
  • utworzenie miejsc dla grup rowerowo-pieszych w Sokołowicach i w Koszycach z dużym zaangażowaniem związku wędkarskiego finansowany z funduszy pozyskanych z CENOMY- 40 tys. zł. ,
  • wstępne prace przy parku w Koszycach z inicjatywy Rady Miasta,
  • zagospodarowanie terenu wokół remizy – świetlicy w Książnicach Wielkich.

W ramach funduszu sołeckiego istnieje również wiele inwestycji.

Jak widać, zadań jest sporo, ale czy wszystkie uda się zrealizować? Tym bardziej, że sytuacja epidemiczna, społeczna i gospodarcza nie jest najlepsza. Miejmy nadzieje, że większość zadań uda się zrealizować.

info i foto: UMiG Koszyce

Proszowice - najnowsze informacje