niedziela, 11 kwietnia 2021 08:17

Kraków. 650 mieszkań komunalnych z rządowym dofinansowaniem. Wiemy gdzie powstaną

Autor Marzena Gitler
Kraków. 650 mieszkań komunalnych z rządowym dofinansowaniem. Wiemy gdzie powstaną

W Krakowie na mieszkanie komunalne uprawniona osoba czeka blisko 3,5 roku. Ta sytuacja ma się zmienić. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa kolejnych blisko 650 mieszkań w trzech lokalizacjach. Taką wiadomość przekazali wicepremier Jarosław Gowin, zastępca prezydenta Jerzy Muzyk oraz Anna Kornecka z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Gdzie powstaną nowe inwestycje?

W piątek, 9 marca w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa dotycząca dofinansowania budownictwa komunalnego w Krakowie, z udziałem Jarosława Gowina – wiceprezesa Rady Ministrów, Jerzego Muzyka – zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz Anny Korneckiej – podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Pomoc samorządom w realizacji zadań, przyczyniających się do zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności należy do priorytetów Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Kraków, podobnie jak inne samorządy, może liczyć na wsparcie inwestycji w zakresie budownictwa komunalnego ze środków Funduszu Dopłat – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin.

Gdzie powstaną nowe mieszkania komunalne?

Podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk zaprezentował planowane projekty inwestycyjne w zakresie budownictwa komunalnego. Dzięki ich realizacji w Krakowie może powstać prawie 650 lokali komunalnych. Realizacja inwestycji przyczyni się w znacznym stopniu do zaspokojenia potrzeb Gminy Miejskiej Kraków w obszarze budownictwa komunalnego. Wsparcie dla Krakowa ze środków Funduszu Dopłat w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego na realizację planowanych inwestycji może wynosić nawet do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

– W ostatnich latach gmina Kraków ponosiła duże nakłady na zwiększanie zasobu mieszkaniowego poprzez realizację nowych inwestycji mieszkaniowych. To między innymi dzięki nim, w ciągu ostatnich trzech lat średni, czas oczekiwania na przyznanie mieszkania z zasobu komunalnego w Krakowie skrócił się z 54 do 41 miesięcy. Pomimo starań miasta, nadal istnieją potrzeby w tym zakresie – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

Obecnie na terenach miejskich w Krakowie, planowane są trzy inwestycje w zakresie budownictwa komunalnego:

  • ul. Kotsisa/Roi – 360 mieszkań – koszt inwestycji 55 mln zł
  • ul. Padniewskiego – 110 mieszkań – 40 mln zł
  • ul. Kolista – 176 mieszkań – 45 mln zł

Koszty inwestycji nie obejmują kosztów dotyczących budowy dróg i rozbudowy sieci.

Łączna kwota projektu to 150 mln zł, z czego 120 mln będzie pochodziło właśnie z dofinansowania z rządowego Funduszu Dopłat.  Warunkiem uzyskania dofinansowania jest, aby nowe mieszkania powstałe w wyniku inwestycji pozostały w zasobie komunalnym przez co najmniej 15 lat.

– Bez możliwości tak znaczącego wzrostu z Funduszu Dopłat i procentowego udziału środków  rządowych nie zdecydowalibyśmy się na realizację tego projektu. Tak wysokie dofinansowanie jest możliwe także dzięki zmianom ustawowym, które weszły w  życie 5 marca. Zgodnie z nimi  udział  państwa w komunalnych inwestycjach mieszkaniowych wzrósł z 25 proc. do 80 proc. Kraków musi więc skorzystać z tej możliwości, mając tak istotne potrzeby mieszkaniowe – dodał Jerzy Muzyk.

– To ważne z punktu widzenia samorządu, aby podstawowe potrzeby mieszkaniowe zaspokajać na bieżąco. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy bardzo ścisłej współpracy z samorządami, gdyż to na samorządach ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Staramy się w naszych rządowych projektach mieszkaniowych wspierać różne segmenty mieszkaniowe, a budownictwo komunalne jest jednym z nich. Widzimy ogromne deficyty w tym zakresie, dlatego kierujemy do samorządów specjalne wsparcie w tej dziedzinie – powiedziała podczas konferencji minister Anna Kornecka.

W Krakowie budownictwo komunalne nabiera tempa. W sierpniu ubiegłego roku oddano do użytku 165 lokali w budynkach przy ul. Wańkowicza.

Kraków: Nowe osiedle przy ul. Wańkowicza. Trwają odbiory techniczne mieszkań.
Wszystkie prace związane z realizacją mieszkań zostały już zakończone. Aktualnie trwają odbiory techniczne, po których lokale zostaną przekazane do Zarządu Budynków Komunalnych.

W połowie września ub.r. do Zarządu Budynków Komunalnych przekazano 178 nowych mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla Przyzby-Zalesie.

Kraków. Osiedle komunalne Przyzby już gotowe. Kto w nim zamieszka?
178 mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla Przyzby-Zalesie zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych. To oznacza zakończenie całej inwestycji mieszkaniowej miasta Krakowa o wartości ponad 44 mln zł.

Obie inwestycje pochłonęły wspólnie 70 mln zł.

Warto dodać, że pierwszy etap osiedla komunalnego w rejonie ulic Przyzby i Zalesie został przekazany do ZBK w grudniu 2019 roku. Tam również wybudowano 179 mieszkań, które już trafiły do najemców.

foto: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka