środa, 16 lutego 2022 09:48

Kraków: Działki nie pójdą pod młotek. Dwie komisje nie wyraziły zgody na sprzedaż

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Działki nie pójdą pod młotek. Dwie komisje nie wyraziły zgody na sprzedaż

Dwie działki przy ul. Wielickiej i Prokocimskiej o łącznej powierzchni blisko 80 arów, o wartości blisko 12 mln nie pójdą pod młotek. Dwie miejskie komisje - mienia i budżetowa nie zgodziły się na sprzedaż. Plany wystawienia na przetarg terenów od początku budziły kontrowersje i sprzeciw krakowskich aktywistów.

Teren, który miał zostać przeznaczony na sprzedaż położony był w sąsiedztwie budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej oraz linii kolejowej Kraków-Płaszów. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wielicka – Wschód”, działki na tym terenie przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługi, czyli pod bloki i biurowce. Nieruchomości nie zostały w planie przewidziane do zagospodarowania pod kątem zieleni rekreacyjnej, nie zostały też ujęte w Powiatowym Programie Zwiększenia Lesistości.

Magistrat wystawienie nieruchomości w przetargu argumentuje tym, że za pozyskane w ten sposób środki można by wyremontować ok. 400 pustostanów z przeznaczeniem na mieszkania komunalne. Zdaniem urzędu takie rozwiązanie przyniosło by szybkie korzyści dla mieszkańców, ponieważ odnowienie opuszczonych budynków są najtańszym i zarazem najszybszym sposobem zapewnienia lokali potrzebującym mieszkańcom.

Innego zdania byli politycy opozycji i miejscy aktywiści. Ewa Owerczuk z Razem w imieniu działaczy i działaczek okręgu krakowskiego partii złożyła do Prezydenta Jacka Majchrowskiego petycję, w której wzywa do wycofania się ze sprzedaży miejskich gruntów na ul. Wielickiej i Prokocimskiej. Swój sprzeciw wobec zbycia gruntów wyraziła Rada Dzielnicy XIII Podgórze. Działania w sprawie podjęła również Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Protestowali także aktywiście z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, którzy nie zgadzali się na politykę wyprzedaży miejskiego gruntu. Ich zdaniem byłoby to działanie "krótkowzroczne, doraźne i szkodliwe dla miasta i krakowian". Ponadto zdaniem Akcji Ratunkowej dla Krakowa 12 milionów na które zostały wycenione nieruchomości "w skali siedmiomiliardowego budżetu miasta są kwotą niezauważalną" a "sprzedać teren można tylko raz".

Więcej pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

Kraków: Kontrowersje wokół miejskich działek. “Sprzedać teren można tylko raz”
Wiadomości Kraków: Na sesji Rady Miasta radni będą decydować o sprzedaży miejskich działek przy ul. Wielickiej i Prokocimskiej. Ich powierzchnia wynosi 80 arów, a ustalona cena to prawie 12 mln zł. Działki mają być sprzedane jako całość. Miasto chce wyremontować ok. 400 pustostanów.

Brak zgody

We wtorek 16 lutego kontrowersyjną sprawą wystawienia na przetarg terenu zajęły się dwie komisje krakowskiej Rady Miasta: mienia oraz budżetowa. Obradujący radni, którzy wchodzili w ich skład nie wyrazili zgody na pozbycie się majątku.

Fot.: Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje