Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały przygotowuje petycję w sprawie budowy nowej szkoły na Górce Narodowej. Przypomina też prezydentowi Krakowa o złożonej obietnicy podczas otwarcia szkoły na os. Gotyk. - Pamiętamy słowa wypowiedziane przez Jacka Majchrowskiego, dlatego teraz chcielibyśmy mu o nich przypomnieć i oficjalnie zapytać, jak się sprawy mają – zapowiada przewodniczący Dominik Franczak.
Na początku września ubiegłego roku, podczas uroczystego otwarcia szkoły podstawowej i przedszkola na osiedlu Gotyk, obecny tam prezydent Jacek Majchrowski zadeklarował, że po drugiej stronie al. 29 Listopada również potrzebny jest tego typu obiekt. Dziś mieszkańcy tej części Krakowa chcą przypomnieć prezydentowi o tamtych słowach.
Prezydent Krakowa deklarował wówczas swoje wsparcie dla wszelkich działań związanych z budową szkoły na terenie Górki Narodowej. Od jednego z Radnych Miasta Krakowa dowiedzieliśmy się jednak, że jak dotąd nawet nie ruszyły pod tym kątem żadne prace przygotowawcze.
Jest potrzeba
Od czasu wspomnianej deklaracji prezydenta Krakowa, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak, pozostawał w kontakcie z Dyrekcją nowo otwartej szkoły na os. Gotyk. - To, czego się dowiedziałem, to że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Miasta, już teraz zaczyna brakować miejsca dla kolejnych dzieci w tym obiekcie – relacjonuje Dominik Franczak. - I to pomimo faktu, że zabudowa bloków na os. Gotyk daleka jest jeszcze od ukończenia. Większość mieszkańców osiedla to ludzie młodzi, z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Siłą rzeczy tak właśnie musiało się stać. Mam wrażenie, że Miasto przeliczyło się w swoich zapowiedziach. Na szczęście pamiętamy słowa wypowiedziane przez Jacka Majchrowskiego podczas uroczystości otwarcia szkoły na os. Gotyk, dlatego teraz chcielibyśmy mu o nich przypomnieć i oficjalnie zapytać, jak się sprawy mają – zapowiada Przewodniczący Dominik Franczak. Całą wypowiedź prezydenta można zobaczyć tu:
Trzeba również pamiętać, że zgodnie z deklaracjami Miasta, jesienią 2022 ma zakończyć się generalna przebudowa al. 29 Listopada. Do tej pory mieszkańcy z terenów Górki Narodowej muszą przechodzić na pasach przez dwukierunkową, jednopasmową jezdnię, na wysokości os. Kuźnicy Kołłątajowskiej lub kilkaset metrów dalej, w okolicy ul. Stefana Banacha. Po remoncie do pokonania będą mieli znacznie szerszą drogę, która według zapowiedzi Miasta będzie miała nawet po trzy pasy w każdym kierunku. Przedostanie się z Górki Narodowej w stronę os. Gotyk będzie więc trudniejsze i mniej komfortowe niż ma to miejsce obecnie.
Będzie petycja
Petycja do prezydenta Jacka Majchrowskiego jest w trakcie przygotowywania. Jej autorzy planują zapytać o złożoną kilka miesięcy temu deklarację, czy prezydent o niej pamięta i co ewentualnie zostało już w tym kierunku zrobione. Chcą również uniknąć niedopatrzenia poczynionego w przypadku obiektu na os. Gotyk. Wspomnianemu zespołowi szkolno-przedszkolnemu nie towarzyszy bowiem żadna infrastruktura kulturalna skierowana do ludzi w wieku 15+, nie uczęszczających już do szkoły podstawowej. Dlatego będą wnioskować również o stworzenie w nowym obiekcie filii Dworku Białoprądnickiego, świadczącej usługi okołokulturalne dla pobliskich mieszkańców.
O potrzebie takiego miejsca mówi Agnieszka Matusiak, Kierownik Klubu Kultury „Wena”, filii Dworku Białoprądnickiego działającej na terenie osiedla Gotyk. - Nasz klub już dwa lata temu doszedł do granic możliwości, jeśli chodzi o liczbę osób mogących korzystać z jego usług w przypadku większości proponowanych zajęć. Pobliska okolica cały czas się rozbudowuje, mam tu na myśli zarówno okolicę ul. Banacha, jak i samo os. Gotyk. Jednocześnie pamiętajmy również o tym, że „Wena” liczy sobie zaledwie trzy sale o powierzchni nieco ponad 90 m2. To warunki, które już na ten moment są niewystarczające do tego, aby zaspokoić wszystkie potrzeby kulturalne okolicznych mieszkańców – konkluduje Agnieszka Matusiak.
Jej zdaniem stworzenie filii Dworku Białoprądnickiego przy okazji budowy szkoły na terenie Górki Narodowej byłoby kwestią niezbędną, o której warto mówić już na tym etapie. Miejsce to powinno jednak zakładać co najmniej 300-metrową powierzchnię, żeby móc w pełniejszym stopniu odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie ze strony mieszkańców sąsiednich osiedli.
Bazując na potrzebach mieszkańców i wcześniejszej deklaracji prezydenta Majchrowskiego, przewodniczący Dominik Franczak, który jest inicjatorem pomysłu petycji, postanowił przypomnieć mu jego słowa. Razem z proboszczem parafii na os. Gotyk, ks. Stanisławem Wątrobą i dyrektor Dworku Białoprądnickiego, Renatą Głowacką, zaczęli zbierać podpisy mieszkańców. Oddawać je można było od początku marca do 11 kwietnia poprzez Radę Dzielnicy IV i parafię na os. Gotyk.
Gdzie powinna powstać szkoła?
Dominik Franczak zwraca uwagę na fakt, że tereny Górki Narodowej nie należą do Gminy. Teoretycznie nie ma tu więc odpowiedniego miejsca pod tego typu inwestycję. - Wiedząc, że do końca 2022 roku na tym terenie ma powstać pętla tramwajowa i, że na bieżąco wydawane są warunki zabudowy, na podstawie których realizowane są kolejne inwestycje, jeśli Miasto zawczasu nie zacznie działać z formalnościami, mającymi w przyszłości doprowadzić do budowy tego typu obiektu, za kilka lat może po prostu zabraknąć dla niego miejsca. Całe tereny na zachód od al. 29 Listopada będą już do tego czasu zabudowane i nic nowego nie będzie można tutaj wybudować – tłumaczy przewodniczący.
Autorzy petycji nie wskazują konkretnego miejsca, w którym miałaby powstać nowa szkoła. Jednocześnie mówią jednak, że powinna być zlokalizowana na obszarze rozciągającym się od ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej do ul. Witkowickiej, a więc do północnej granicy miasta. Tak, żeby dotarcie do niej było dogodne dla wszystkich zamieszkujących tereny na zachód od al. 29 Listopada. Petycja w tej sprawie zostanie złożona na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego na początku maja.
Robert Siemiński, foto: Wikipedia