poniedziałek, 7 czerwca 2021 11:05

Kraków. "Nie chcemy, żeby był tu nowy Ruczaj!" Tysiąc osób podpisało się pod petycją do prezydenta

Autor Marzena Gitler
Kraków. "Nie chcemy, żeby był tu nowy Ruczaj!" Tysiąc osób podpisało się pod petycją do prezydenta

Ponad tysiąc mieszkańców podpisało petycję do Prezydenta Krakowa o budowę szkoły z przedszkolem i zapleczem kulturalnym na Górce Narodowej. – Górka Narodowa to część Krakowa, która bardzo szybko się rozbudowuje, zamieszkują ją głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, a liczba mieszkańców, w tym w szczególności dzieci będzie w najbliższych latach zdecydowanie przyrastać – przypomina przewodniczący Dominik Franczak

2 czerwca Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak, Agnieszka Matusiak, Kierownik Klubu Kultury „Wena” i Barbara Polna, radna dzielnicowa, złożyli petycję w sprawie szkoły na Górce Narodowej. – Pamiętamy słowa wypowiedziane przez Jacka Majchrowskiego, który podczas otwarcie szkoły na os. Gotyk obiecał nową szkołę na Górce Narodowej, dlatego teraz chcielibyśmy mu o nich przypomnieć  – zapowiada przewodniczący Dominik Franczak. – Osiedle intensywnie się rozbudowuje i jest to bardzo potrzebna inwestycja. Nie chcemy, żeby zabrakło na nią miejsca, jak to zdarzyło się na Ruczaju - dodaje.

Na terenie Górki Narodowej nie ma ani terenów należących do gminy Kraków. Na osiedlu nie ma żadnej infrastruktury sportowej, kulturalnej czy edukacyjnej. – Na terenie całego ogromnego osiedla znajduje się tylko jeden niewielki ośrodek kultury, który jest filią Dworku Białoprądnickiego – mówi Agnieszka Matusiak.

Ośrodek ma tylko 90m2, trzy sale, w których co tydzień spotyka się ok. 300 osób. Potrzeby są jednak znacznie większe. – To osiedle się rozrasta. Budują się bloki po drugiej stronie ulicy 29 Listopada, po drugiej stronie Osiedla Gotyk. Już od dawna przestrzeń ośrodka jest niewystarczająca. Mieszkańcy zgłaszają nam swoje kolejne potrzeby, my od dwóch lat nie jesteśmy w stanie przyjść więcej osób - mówi Matusiak.  

Problemów edukacyjnych osiedla nie rozwiązała otwarta 1 września ubiegłego roku nowa szkoła na Osiedlu Gotyk. Zdawał sobie z tego sprawę prezydent Jacek Majchrowski, który na inauguracji obiecał mieszkańcom budowę kolejnej placówki. Relacjonowaliśmy to tu:

Kraków: Prezydent Majchrowski na inauguracji roku szkolnego w nowej szkole na os. Gotyk
Dziś miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. ks. Józefa Meiera 16D. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to nowo wybudowana placówka oświaty, która w swoich murach, uczniów gościła po raz pierwszy.

Szkoła już jest za mała. Brakuje w niej miejsc dla wszystkich małych mieszkańców rejonu. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Kiedy powstanie szkoła na Górce Narodowej? “Zaczyna brakować miejsca dla kolejnych dzieci”
Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały przygotowuje petycję w sprawie budowy nowej szkoły na Górce Narodowej. Przypomina też prezydentowi Krakowa o złożonej obietnicy podczas otwarcia szkoły na os. Gotyk.

– Szkoła ZSP nr 12 osiągnęła już swoją "wyporność", jeśli chodzi o dzieci, które może przyjąć, a osiedla Górka Narodowa rozpoczęło dopiero swoją rozbudowę. Mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży, będzie przybywać, dlatego jest konieczność zabezpieczenia terenu, pod tę inwestycję – argumentuje Dominik Franczak.

Co ciekawe, wydaje się, że władze miasta przewidują ten trend, czemu służy gigantyczna inwestycja budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Jej rozmiar i obecny stan prac opisywaliśmy tu:

Kraków. Kładki, mosty, tunele i estakady. 7 nowych obiektów inżynierskich na drodze z Krowodrzy do Górki Narodowej
Wiadomości Kraków. Aż siedem obiektów inżynierskich powstanie na trasie nowej linii tramwajowej do Górki Narodowej. Na jakim etapie jest ich budowa?

Potrzebę budowy szkoły uzasadnia też Barbara Polna, członek Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały. To przede wszystkim zainteresowanie deweloperów dalszą rozbudową osiedla i budową tu kolejnych bloków. - Nasza petycja wynika z sygnałów mieszkańców. Apelują do nas, o tworzenie kolejnych miejsc dla dzieci w szkołach - wyjaśnia.

Problemem jest nie tylko brak miejsc w szkole podstawowej czy przedszkolach, ale również w liceum. W całej dzielnicy Prądnik Biały funkcjonuje tylko jedno liceum ogólnokształcące, a wielu uczniów, aby do niego dotrzeć, musi kilka razy się przesiadać i jechać kilkadziesiąt minut. – Dojazd do liceum przy ul. Chełmońskiego poprawi się dopiero wtedy, gdy powstania kolejna linia tramwajowa - na Azory – dodaje Barbara Polna.

Górka Narodowa Kraków mapa
Górka Narodowa rozrasta się - mapa Głos24 Open Street Maps 

O skali potrzeb dzielnicy Prądnik Biały mówią dane statystyczne. Dzielnica jest obecnie najliczniejszą dzielnicą Krakowa. Oficjalnie mieszka tu już 70 tysięcy mieszkańców, a faktycznie już blisko 90 tysięcy osób.

Górka Narodowa Kraków mapa
Północ Krakowa rozrasta się. Mieszkańcy domagają się inwestycji w edukację, kulturę i sport - mapa Głos24 / Open Street Maps

Na terenie dzielnicy jest tylko 25 publicznych szkół, żłobków i przedszkoli i rodzice lub młodzież muszą przemieszczać się z jednego krańca na drugi, aby do nich dotrzeć. Stąd pomysł, aby przypomnieć prezydentowi o złożonej mieszkańcom obietnicy. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Ile znaczy słowo prezydenta Jacka Majchrowskiego? Mieszkańcy chcą obiecanej szkoły i mówią “sprawdzam”
Kraków wiadomości. W najbliższy poniedziałek Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak i Agnieszka Matusiak, Kierownik Klubu Kultury „Wena”, złożą petycję w sprawie szkoły na Górce Narodowej. Podpisało się pod nią ponad tysiąc osób.

Pod petycją do prezydenta Jacka Majchrowskiego podpisało się ponad tysiąc osób. – Wielu mieszkańców od zeszłego roku zwracało się do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie.  Wspólnymi siłami, przy wsparciu pana radnego miejskiego Jakuba Koska i pani dyrektor Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i księdza proboszcza Stanisława Wątroby z parafii Chrystusa Króla na Osiedlu Gotyk przygotowaliśmy petycję do pana prezydenta Jacka Majchrowskiego - informuje Dominik Franczak. – Tym głosem chcemy powiedzieć panu prezydentowi, że prosimy o nową szkołę, żeby nie doszło do takiej sytuacji, jaka miała miejsce na południu Krakowa, na Osiedlu Ruczaj, gdzie powstał tramwaj, osiedle zaczęło się intensywnie zabudowywać i praktycznie nie ma tam miejsca na budowę takiego kompleksu. Chcemy zapobiec takiej sytuacji.

Petycja

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, wnosimy o: budowę szkoły z przedszkolem i zapleczem kulturalnym na Górce Narodowej.

W związku licznymi sygnałami napływającymi od mieszkańców jak i pracowników instytucji publicznych zlokalizowanych na Górce Narodowej, zwracamy się o podjęcie działań mających na celu rozpoczęcie prac nad budową szkoły z przedszkolem na ww. terenie. O potrzebie budowy szkoły w na terenie Górki Narodowej wspomniał Pan Prezydent w czasie otwarcia szkoły na osiedlu Gotyk 1 września 2020 r.

Ponadto wnosimy o zaplanowanie w projekcie budowlanym części przeznaczonej dla instytucji kultury, ze względu na to, że dotychczas nie były one uwzględnianie w miejskich inwestycjach na tym terenie. Docelowo byłaby to filia Dworku Białoprądnickiego, świadcząca szeroko rozumiane usługi kulturalne dla mieszkańców, a jej oferta byłaby skierowana nie tylko do dzieci, ale i młodzieży w wieku 15+  oraz dorosłych.

Niniejsza prośba wynika z dbałości o dobro i komfort życia mieszkańców Górki Narodowej, którzy już na ten moment dotkliwie odczuwają brak miejsca dla swoich dzieci w najbliżej zlokalizowanej szkole na os. Gotyk. Ponadto Górka Narodowa to część Krakowa, która bardzo szybko się rozbudowuje, zamieszkują ją głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, a liczba mieszkańców, w tym w szczególności dzieci będzie w najbliższych latach zdecydowanie przyrastać.

Powstanie nowej szkoły z kompleksem ogólnokulturalnym na Górce Narodowej jest niezbędne oraz w znacznej mierze poprawi warunki życiowe mieszkańców tego terenu.

foto: ZIM / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka