wtorek, 3 stycznia 2023 13:57

Kraków: Na drugą urzędową telewizję wydano dotąd ponad 21 mln zł. Ruszył licznik kosztów

Autor Krzysztof Kwarciak - Radny dzielnicowy
Kraków: Na drugą urzędową telewizję wydano dotąd ponad 21 mln zł. Ruszył licznik kosztów

W proteście przeciwko bezsensowemu trwonieniu miejskich pieniędzy Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! uruchamia internetowy licznik wydatków  na drugą urzędową telewizję, która do tej pory pochłonęła już ponad 21 mln złotych.

Lista wydatków na drugą miejską telewizję ciągle się wydłuża. W zeszły czwartek Spółka Kraków 5020 zdecydowała o zakupie 6  lamp do studia z akcesoriami za prawie 500 tysięcy złotych, a niedawno temu został ogłoszony przetarg na stworzenie kolejnej już wersji  platformy internetowej, co może pochłonąć następne miliony złotych. W proteście przeciwko bezsensowemu trwonieniu miejskich pieniędzy Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! uruchamia internetowy licznik wydatków  na nowe samorządowe medium. Uważamy, że Prezydent Jacek Majchrowski  powinien jak najszybciej doprowadzić do zakończenia chyba jednego z  najbardziej absurdalnych przedsięwzięć w historii krakowskiego  samorządu. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest  już wstanie finansować wielu swoich zupełnie podstawowych zadań, może  tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze.

Druga miejska telewizja  oraz studio nagrań w centrum kongresowym pochłonęły do tej pory ponad  21 200 000 zł, a kolejne wydatki są już w planach i wkrótce koszty mogą  się znacząco zwiększyć. Nasz licznik jest dostępny na pod adresem: www.licznikwydatkow.pl. Za pieniądze, które dotychczas zostały przeznaczone na nowe miejskie  medium można by wyremontować 70 720 m2 chodników, posadzić 17 665 drzew,  kupić 28 nowoczesnych autobusów lub przekazać 212 respiratorów miejskim  szpitalom. Na stronie przeliczamy jak dałoby się z pożytkiem dla  mieszkańców wykorzystać środki, bo chcemy w obrazowy sposób pokazać  gigantyczną skalę marnotrawstwa i skłonić do refleksji Pana Prezydenta  Majchrowskiego. Udostępniliśmy szczegółową listę wydatków jakie zostały  uwzględnione w naszych wyliczeniach. Każdy może się zapoznać z  zestawianiem i sam wyciągnąć wnioski czy samorządowe pieniądze dobrze  zostały spożytkowane.  Do prezentowanej na liczniku kwoty wliczone są  wszystkie zrealizowane, obecnie wykonywane i zakontraktowane zlecenia.  Chcieliśmy jednak zaznaczyć, że ciężko jest co do złotówki rozgraniczyć  wydatki spółki Kraków 5020 na telewizje, studio i inne jej projekty.  Dlatego zaprezentowana kwota ma charakter przybliżony. Nasze wyliczenia  na pewno oddają jednak skalę ponoszonych kosztów.  Kwota uwzględnia  wydatki na telewizję i studio, bo siła rzeczy te dwie rzeczy się łączą  ze sobą. Zresztą po co miastu bardzo drogi plan zdjęciowy? Chyba  samorząd ma inne zadanie niż zajmowanie się produkcją telewizją.

Infografika wydatków na Play Kraków News
Infografika wydatków/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

Drugiej  miejskiej telewizji początku towarzyszy olbrzymia megalomania. Kupowany  jest bardzo drogi sprzęt na jaki czasem nie mogą sobie pozwolić nawet  duzi ogólnopolscy nadawcy, a do realizacji produkcji zostały zatrudnione  dziesiątki osób, które otrzymują sowite wynagrodzenia. Problemy  finansowe miasta i coraz głośniejsza krytyka urzędowego medium nie zraża  władz spółki Kraków 5020. We czwartek 29 grudnia została podpisana  umowa na zakup 6 lamp studyjnych z akcesoriami za prawie 500 tysięcy  złotych. Miejska instytucja przemierza się teraz do nabycia kolejnych  komputerów wysokiej klasy, a nie dawno ogłoszono zamiar tworzenia nowej  wersji strony internetowej gdzie zamieszczane są programy. Obecnie  materiały pojawiają się na platformie Play Kraków, która w2021 roku  została stworzona za ponad 670 tysięcy złotych. Teraz ma się pojawić  nowy serwis z wieloma dodatkowymi funkcjami, co przy wysokich kosztach  usług informatycznych może wiązać się nawet z wydatkiem rzędu kilku  milionów złotych. Spółka jeszcze nie ogłosiła ile zamierza wydać na  kolejną zmianę. Wydaje się, że w działaniach miejskiej instytucji  brakuje konsekwencji. Kraków 5020 najpierw wydała spore pieniądze na  promocję marki Play Kraków News, po to żeby potem zacząć używać nazwy  Hello Kraków... Spora część obecnych wydatków na telewizję i studio to  są środki przeznaczane na honoraria i bieżącą obsługę planu. Dlatego  kontynuacja projektu będzie co roku pochłaniać wiele milinów złotych.  Gdyby szybko zapadła decyzja o likwidacji telewizji i studia to miasto  mogłoby sprzedać zakupiony sprzęt, który jest jeszcze w miarę nowy i tym  samym dałoby się odzyskać sporo pieniędzy.

Przygotowując się do  uruchomienia naszego licznika zobaczyłem kilka odcinków Hello Kraków i  dawno nie miałem uczucia tak bardzo zmarnowanego czasu. W mojej opinii  programy często wyglądają jakby ktoś chciał tylko odhaczyć zrealizowanie  kolejnej audycji, a brak głębszego pomysłu próbuje się przykryć  wysilonymi żartami, które prowadzący mało przekonywująco czytają z  promptera.  Odnoszę wrażenie, że telewizja z kiepskim efektem stara się  naśladować inne media i prezentowane treści są delikatnie mówiąc mało  oryginalne. Samorządowe medium od konkurencji wyróżniają jednak padające komplementy pod adresem miasta. W programach można usłyszeć o rzekomo  świetnie działającej komunikacji publicznej, kolejnych sukcesach naszych  lokalnych włodarzy i o tym jak Kraków się świetnie rozwija.

Na YouTubie wiele odcinków flagowego programu Hello Kraków ma mniej niż 200  wyświetleń. Nastolatkowie, którzy dla zabawy regularnie wrzucają  filmiki w mediach społecznościowych łatwo osiągają kilkukrotnie lepsze  wyniki niż telewizja za wiele milionów złotych. Spółka twierdzi, że na  jej stronie internetowej programy ogląda kilka tysięcy osób. Nawet  jeżeli te dane są poprawne to w przeliczeniu na jednego widza koszty  audycji i tak liczone są w setkach złotych, co jest gigantyczną kwotą.

Jakie  korzyści mają mieszkańcy z drugiej miejskiej telewizji, której prawnie  nikt nie ogląda i jest obiektem drwin w ogólnopolskich mediach? Jedynym  beneficjentem projektu są chyba tylko całe zastępy świetnie opłacanych  pracowników oraz dostawcy mogący sprzedać bardzo drogi sprzęt. Mamy  nadzieję, że Pan prezydent Jacek Majchrowski będzie miał odwagę przyznać  się do błędu i doprowadzić do zakończenia tego kuriozalnego projektu w  podległej mu spółce.

Zestawienie wydatków/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
Zestawienie wydatków/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
Zestawienie wydatków/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

Fot.: UM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka