piątek, 6 września 2019 13:23

Kraków. Przyjdź na Narodowe Czytanie i zdobądź pamiątkową pieczątkę i przypinkę

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Przyjdź na Narodowe Czytanie i zdobądź pamiątkową pieczątkę i przypinkę

Już po raz ósmy w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano osiem nowel. W Krakowie wspólne czytanie odbędzie się w dwóch lokalizacjach, w sobotę, 7 września. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. 7 września w całej Polsce odczytywane będą fragmenty 8 nowel, których – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Na liście znajdują się:

  • „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  • „Dym” Marii Konopnickiej,
  • „Katarynka” Bolesława Prusa,
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza,
  • „Orka” Władysława Stanisława Reymonta,
  • „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  • „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
  • „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Czytanie nowel w Krakowie odbędzie się w sobotę, 7 września, o godz. 11.00 na scenie obok Nowohuckiego Centrum Kultury. Wśród czytających, obecni będą przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z terenu Nowej Huty oraz aktorzy. W wydarzeniu weźmie udział Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Planowane zakończenie akcji to 12:30.

O godz. 13.00 spotkamy się na placu Szczepańskim, czytanie rozpocznie się wysłuchaniem hejnału. Następnie, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, członkowie Chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” wykonają utwory kompozytora i dyrygenta, a członkowie Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą. Wśród czytających nowele będą obecni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz wybitni krakowscy aktorzy. Wydarzenie będzie transmitowane do Biblioteki Centralnej Miasta Wilno. Poprowadzi je aktor Paweł Kumięga. Przewidywane zakończenie wspólnego czytania to godz.: 15:00.

W trakcie trwania akcji, zarówno pod NCK, jak i na placu Szczepańskim, uczestnicy będą mogli otrzymać okolicznościowe przypinki oraz przybić przygotowane specjalnie na tę okazję pamiątkowe pieczątki.

Więcej informacji na www.biblioteka.krakow.pl.

W poprzednim roku Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.  Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.


Fot. i inf.: UM Kraków, prezydent.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje