środa, 14 kwietnia 2021 10:26

Kraków. Panika na krakowskim osiedlu. "Lagun na drzewie"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Panika na krakowskim osiedlu. "Lagun na drzewie"

Ludzie na jednym z krakowskich osiedli przez dwa dni bali się otworzyć okna, bo na pobliskim drzewie siedział dziwny stwór. O ratunek poprosili inspektorów Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy wprawdzie znaleźli i zidentyfikowali obiekt, ale nie byli w stanie mu pomóc. Tak przynajmniej twierdzą.

Całą historię inspektorzy KTOZ opisali na swoim fanpejdżu w cyklu "Z cyklu pamiętnika inspektora". Legwan lub coś co "jest brązowe i siedzi na drzewie od dwóch dni i wszyscy się go boją!" został zauważony na jednym z krakowskich osiedli a przerażona mieszkanka wezwała na pomoc inspektorów KTOZ bo "od dwóch dni siedzi na drzewie naprzeciwko bloku! Ludzie okien nie otwierają, bo się boją, że im to do domu wejdzie! ".

Na miejscu okazało się, że to nabity na gałąź rogalik a dokładnie "croissant, rogalik z ciasta francuskiego". "Dla pewności – to nie jest opis primaaprilisowego żartu – zgłoszenie takie trafiło do nas naprawdę." - zapewnia KTOZ.

Historia faktycznie brzmi bardzo zabawnie, więc zacytujemy ją dosłownie.

"Z pamiętnika inspektora"- relacjonuje inspektor Adam. - Przyjedźcie i go zabierzcie! –  w głosie dzwoniącej kobiety brzmi desperacja.- Ale kogo, proszę pani? – pytam - Tego stwora!!! Od dwóch dni siedzi na drzewie naprzeciwko bloku! Ludzie okien nie otwierają, bo się boją, że im to do domu wejdzie! - Ale co to jest, proszę pani? Może jakiś chory drapieżny ptak? – próbuję naprowadzić kobietę, w której głosie zdaje się rosnąć histeria.- Nie! To nie jest ptak!- A jak to coś wygląda?  - dopytuję, bo chciałbym wiedzieć, czego się spodziewać. - Jest brązowe, siedzi na drzewie i to jest ten… noooo, ten.. lagun! – pani wykrzykuje zadowolona, że nareszcie przypomniała sobie właściwe słowo. Z trudem utrzymuję powagę. Lagun? Co to może być…? Może legwan? Rzucam okiem na kalendarz, ale dziś nie jest pierwszy kwietnia.- Tak, legwan! Siedzi tu od dwóch dni i wszyscy się go boją! To kiedy po niego przyjedziecie? – wizja ratunku wyraźnie wpływa na zanik histerii, zaś wzrost – entuzjazmu. Któżby się wszak nie cieszył wizytą dziarskich i dzielnych inspektorów – pogromców legwanów, późnych wnuków świętego Jerzego i szewczyka Dratewki…? Dopytuję jeszcze o dokładny adres i proszę panią o telefon kontaktowy, ale w tyle głowy kołacze mi nadal podejrzenie, że może to jednak spóźniony prima aprilis.? Skąd by się wziął legwan na krakowskim osiedlu? W dzień – jednak – dość chłodny mimo kalendarzowej wiosny? Lata pracy inspektorskiej nauczyły mnie jednak, że są ludzie skłonni w dowolny sposób pozbyć się każdego zwierzęcia, które sprawia jakiś kłopot. Albo się zwyczajnie znudzi. Mieliśmy wrzuconego na podwórko wieczorem starego jorka, ciężko chorego kota zostawionego w zamkniętym transporterze w wiacie śmietnikowej zimą, szczurki i chomiki z klateczką wyrzucone do śmieci, nawet rybki w ulicznym kuble…. Może ktoś wyrzucił legwana, ciekawe tylko jak ten stwór się czuje po dwóch nocach w minusowej temperaturze? Może siedzi na tym drzewie i się nie rusza, bo po prostu umarł?

Jedziemy z koleżanką inspektorką i niezwykle starannie przeglądamy krzaczory za blokiem, którego adres nam podano - relacjonuje dalej inspektor KTOZ. -  Nie znajdujemy legwana. Ani laguna. Dzwonimy do pani zgłaszającej. Miło czasem usłyszeć, jak ktoś się cieszy z naszego przyjazdu:  „Jesteście na miejscu? Jak to dobrze!” Dopytuję panią, czy legwan nadal siedzi tam, gdzie siedział. Okazuje się, że siedzi nadal, tak mniej więcej w połowie długości bloku „na tym, co kwitnie w maju” – precyzuje kobieta, ale nazwy drzewa czy krzewu przypomnieć sobie nie może. W maju kwitnie prawie wszystko, ale obstawiamy, że o bez chodzi (wiecie: „To był maj/ pachniała Saska Kępa/ szalonym, zielonym bzeeeeem”) i wybieramy się na poszukiwania. Rozglądamy się bacznie szukając pozamykanych ze strachu przed potworem okien. Okna jednak pootwierane -  czyżby lagun zniknął? A może ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy ze straszliwego, czyhającego na nich niebezpieczeństwa…? Rozglądamy się, rozglądamy i nagle…. Nagle…. Jest, mamy go! Brązowy stwór siedzi na gałęzi bzu, bez rośnie mniej więcej w połowie długości bloku, stwór siedzi i się nie rusza – dokładnie tak, jak opisała nam pani zgłaszająca. Jego brązowa skóra pobłyskuje w słońcu, choć gdzieniegdzie widać jakieś zmatowienia. Przyglądamy się dokładniej – biedak nie ma nóg ani głowy. Już wiemy, że stworowi, legwanowi, a raczej jednak – lagunowi pomóc nie jesteśmy w stanie. Trudno bowiem pomóc czemuś, co zostało wcześniej upieczone, bynajmniej nie w promieniach słonecznych. Trudno bowiem pomóc czemuś na widok czego prawie zwala nas z nóg… atak śmiechu. Owym tajemniczym lagunem - legwanem okazał się bowiem… croissant, rogalik z ciasta francuskiego. Wyleciał zapewne z któregoś okna (niech zgadnę: dla ptaszków zapewne rzucony, z dobroci serca nie popartej, niestety, jakimkolwiek pomyślunkiem) no i utknęło się biedakowi w rozwidleniu bzowych gałązek (Siedział tam sobie i całkiem ładnie wyglądał, uwalniał wyobraźnię, nabierał cech gadzich, już niemal się ruszał, już się szykował do inwazji, już zaczynał przypominać smocze dziecię, już drżały okoliczne dziewice…. P.S. Dla pewności – to nie jest opis primaaprilisowego żartu – zgłoszenie takie trafiło do nas naprawdę. P.S.- 2 Zaznaczamy jednak, że zawsze warto zgłaszać, jeśli coś Państwa zaniepokoi. Lepiej sprawdzić i się mile rozczarować, czasem (niestety bardzo rzadko) się pośmiać, niż nie zareagować, co nieraz może doprowadzić do tragedii."

Z cyklu "Z pamiętnika inspektora" - relacjonuje inspektor Adam. - Przyjedźcie i go zabierzcie! – w głosie dzwoniącej...

Opublikowany przez KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Wtorek, 13 kwietnia 2021

Relacja KTOZ kończy się apelem: "Jeżeli chcecie wesprzeć nasze interwencje, nawet te ratujące rogaliki to przekażcie swój 1% na KTOZ (nr KRS 0000044704). Dzięki temu możemy działać".

Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku KTOZ opisało dramatyczną sytuację na Plantach, której prawdziwość zakwestionowało potem inne, krakowskie stowarzyszenie - Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt.

Pisaliśmy o tym tu:

Masakra na Plantach. Pies rozszarpany na oczach właścicielki!
Agresywne psy rasy amstaff zagryzły prowadzonego na smyczy jamnika. O zdarzeniu, które miało miejsce w dziś rano alarmuje Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które szuka świadków.

i tu:

Kraków: Jamnik rozszarpany przez amstaffy to zmyślona historia?
Burza na pół internetu, agresywne komentarze, skrajne emocje – takie reakcje wywołała podana przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami kilka dni temu informacja, jakoby agresywne psy rasy amstaff zagryzły prowadzonego na smyczy jamnika na oczach właścicielki. Dzisiaj pojawiły się informacj…

Czy znów pojawią się zarzuty, że to zmyślona historia, której celem jest wywołanie zainteresowania w mediach społecznościowych, a ostatecznie większego wsparcie dla inspektorów KTOZ - zobaczymy.

Ekologia - najnowsze informacje