niedziela, 10 października 2021 10:20

Kraków żegna Adama Zagajewskiego. Jego żona ma wyjątkową prośbę...

Autor Marzena Gitler
Kraków żegna Adama Zagajewskiego. Jego żona ma wyjątkową prośbę...

Dzisiaj w Krakowie odbędą się uroczystości pogrzebowe wybitnego poety i eseisty Adama Zagajewskiego. Żona Zmarłego zaapelowała, aby zamiast kwiatów przekazać datki dla fundacji opiekującej się zwierzętami. W związku z przejściem konduktu pogrzebowego z kościoła św. Floriana przy placu Matejki do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej możliwe są utrudnienia w komunikacji miejskiej i dla kierowców - informuje miasto.  

Uroczystości opóźnione przez pandemię

Adam Zagajewski zmarł po ciężkiej chorobie 21 marca 2021 roku. Ze względu na pandemię uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 11 kwietnia w bazylice św. Floriana w Krakowie były skromne. W pożegnaniu wzięli udział tylko najbliżsi zmarłego. Urna z prochami poety została tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Od początku jednak planowano zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych i złożenie szczątków poety w Panteonie Narodowym, w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.  

Decyzja o pochowaniu Adama Zagajewskiego w Panteonie Narodowym została podjęta z inicjatywy prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, wchodzącego w skład Kapituły Fundacji Panteon Narodowy w docenieniu wybitnych zasług Adama Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka  poparciem tego gremium.

Uroczysty pogrzeb odbędzie się w tę niedzielę. W godz. 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety. O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny. W kondukcie urnie towarzyszyć będą rodzina i najbliżsi poety.

O godz. 15.00 w kościele świętych Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, wejście do kościoła jest zarezerwowane wyłącznie dla ograniczonej liczby osób z zaproszeniami. Dla wszystkich, którzy chcę pożegnać wybitnego poetę, ustawiony zostanie telebim umożliwiający udział w liturgii. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór Capella Cracoviensis. W repertuarze m.in. „Requiem” („Officium Defunctorum”) Tomása Luisa de Victoria. Transmisję będzie można zobaczyć na kanale KBF na YouTube.

Kwesta zamiast kwiatów

Adam Zagajewski kochał koty. Cierpiał, widząc koty bezdomne, chore i starał się pomagać. Żona Zmarłego, Maja Zagajewska poprosiła, aby zamiast kwiatów, pożegnać jej męża przekazując środki dla Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom Stawiamy na Łapy (KRS: 0000491968).

W trakcie niedzielnych uroczystości pojawią się też wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo fundacji będą kwestować zarówno przed kościołem św. Floriana, jak też kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła.

Utrudnienia na Starym Mieście

W związku z przejściem konduktu pogrzebowego z kościoła św. Floriana przy placu Matejki do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej możliwe są utrudnienia w komunikacji miejskiej i dla kierowców.

Przejście konduktu żałobnego planowane jest w godz. ok. 14.30-15.00.

Utrudnienia na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Kurniki dotyczą linii autobusowych nr 105, 129, 130 i 179. Utrudnienia na ul. Basztowej przy placu Matejki i Barbakanie dotyczą linii tramwajowych nr 2, 4, 14, 20, 24 oraz linii autobusowych nr 124, 152, 424 i 502. Natomiast utrudnienia na placu Wszystkich Świętych dotyczą linii tramwajowych nr 1, 3, 8 i 18.

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, w zależności od sytuacji powyższe linie będą chwilowo wstrzymywane lub kierowane na trasy objazdowe.

Adam Zagajewski in memoriam

Uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego zostały podzielone na dwie części. 9 października o godz. 20 w kościele św. Katarzyny odbył się wieczór poezji nawiązujący do słynnych wieczornic poetyckich organizowanych na cześć wielkich poetów. W ten sposób Kraków żegnał m.in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka.

Adama Zagajewskiego jego poezją pożegnali: Olga Tokarczuk, która w ostatnich dniach otrzymała dwa wyróżnienia - tytuł honorowej obywatelki Krakowa i doktorat honoris causa UJ, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Ryszard Krynicki, Dorota Segda, Klara Bielawka, Jakub Kornhauser czy Tomasz Różycki.

Wydarzenie było transmitowane na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW. Dodatkowo w ramach Nocy Poezji, organizowanej również 9 października, hołd Adamowi Zagajewskiemu złożyli przedstawiciele środowiska literackiego i teatralnego.

Na platformie PLAY KRAKÓW do 17 października można bezpłatnie obejrzeć film „Widok Krakowa”, którego bohaterem jest właśnie Adam Zagajewski. Przedstawia swoje literackie miasto, wspomina mistrzów i przyjaciół, opowiada o własnej drodze twórczej. Pejzaż miasta malują w równiej mierze archiwalne materiały filmowe, dawne zdjęcia miasta, jak i współczesne obrazy miejsc i ludzi.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, zaś lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali – „Świat nie przedstawiony” (1974). Członek grupy poetyckiej „Teraz”, zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia'68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki „Komunikat”, a w roku 1975 „Sklepy mięsne”.

W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Literackich”. Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: „List. Oda do wielości” (1983), „Płótno” (1990) oraz „Solidarność i samotność” (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Kolejne tomiki: „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1998), „Pragnienie” (1999), „Anteny” (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór „Powrót” (2003) poświęcony został temu miastu, zarówno w warstwie wspomnieniowej, jak współczesnej.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września. Zmarł 21 marca 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Poezji.

fot.: Frankie Fouganthin / CC BY-SA 4.0/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka