środa, 7 kwietnia 2021 12:47

Kredyt konsolidacyjny - wszystko co musisz wiedzieć

Autor Artykuł sponsorowany
Kredyt konsolidacyjny - wszystko co musisz wiedzieć

Spłaty zaległości, zadłużeń kart kredytowych, chęć zakupu nowego sprzętu lub zaopatrzenia się w gotówkę na wyjazd marzeń. Wszystkie te zobowiązania łączy jedno - należy na nie pozyskać środki i je spłacać. Jeśli takich zobowiązań zaciągnęliśmy kilka i się w nich gubimy, z rozwiązaniem przychodzi nam konsolidacja kredytów. Czym jest i jak z niej korzystać?

Definicja i rodzaje konsolidacji

Zaciągając pożyczkę lub kredyt na bieżące potrzeby rzadko myślimy o tym, że nie jest to nasze pierwsze zobowiązanie. Większość z nas do każdego zobowiązania stara się podejść odpowiedzialnie i korzysta z różnych porównywarek ofert bankowych tj. Totalmoney. Przychodzi jednak chwila, gdy zaciągniętych zobowiązań mamy wiele, do tego w różnych instytucjach. Może dojść wówczas do chaosu. Dlatego warto rozważyć opcję, taką jak konsolidacja kredytów. Polega ona na zaciągnięciu kolejnego kredytu, który będzie nam służył na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Mówiąc wprost - jest to połączenie kilku kredytów w jeden. W ten sposób możemy spłacić zarówno kredyty konsumenckie, pożyczki, zobowiązania z kart kredytowych i inne. Wyjątek może stanowić jedynie pożyczka zaciągnięta w instytucji parabankowej lub tzw. chwilówka.

W kredycie konsolidacyjnym zawieramy umowę z daną instytucją, otrzymujemy harmonogram spłat i ponosimy opłaty. Różnica pojawia się w formie otrzymanego kredytu - nie otrzymujemy go na swoje konto bankowe, ale środki wpływają bezpośrednio na konto instytucji, w których mamy już zawarte zobowiązania. W ten sposób spłacamy dotychczasowe a bank udzielający nam kredytu staje się naszym jedynym wierzycielem.

Na rynku dostępny jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny. Pierwszy zaciągany jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań i udzielany na okres maksymalnie 10 lat. Jego uzyskanie wiąże się z mniejszą ilością formalności. Natomiast drugi wymaga zabezpieczenia w formie nieruchomości lub poręczenia. Taki kredyt możemy zaciągnąć wówczas, gdy potrzebujemy dłuższego okresu spłaty np. 30 lat. Ponieważ do jego zawarcia niezbędne są dokumenty związane z nieruchomością, jego uzyskanie może wymagać więcej czasu.

Formalności

Konsolidacja kredytów wymaga szczególnej staranności, dlatego zanim bank udzieli nam kredytu najpierw zweryfikuje naszą zdolność kredytową. Nie ma tu też znaczenia, że była ona weryfikowana przy pozostałych umowach. Kredyt konsolidacyjny przeważnie zawieramy na wyższą kwotę, co wymaga ponownego sprawdzenia naszej sytuacji. Tym samym bank sprawdzi również naszą historię terminowych spłat. Jeśli nie posiadamy zdolności kredytowej - nie uzyskamy konsolidacji.

Do zawarcia umowy poza dowodem osobistym mogą być niezbędne również inne dokumenty tj. zaświadczenie o zatrudnieniu lub dochodach, wyciągi bankowe, jak również oczywiście kopia poprzednich umów finansowych. Każdy bank może mieć odrębne wymagania, warto się zatem z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. Co istotne, to ile i które nasze zobowiązania chcemy skonsolidować należy do nas. W ten sposób konsolidacja kredytów możliwa jest dla wszystkich lub jedynie części naszych umów.

Zalety i wady

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie z pozoru bardzo korzystne, bo przede wszystkim posługujemy się jedynie jedną ratą o stałej wysokości. Mając kilka zobowiązań, możemy zapomnieć ile, w jakich terminach oraz komu mamy je zapłacić. Kredyt konsolidacyjny pomaga uniknąć chaosu i wpadnięcia w spiralę długów. Do plusów tego rozwiązania można też zaliczyć możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania w formie nowej gotówki, stanowiącej do 10% wartości kredytu. Dodatkowo możemy wydłużyć okres spłaty, uzyskując mniejszą kwotę do zapłaty miesięcznie.

Jednak wydłużenie kredytu wiąże się również z wyższą kwotą samego kredytu konsolidacyjnego. Musimy również ponieść opłaty tj prowizja czy opcjonalne ubezpieczenie kredytu. Jeśli decydujemy się na konsolidacyjny kredyt hipoteczny,  można się również liczyć z dłuższym czasem na jego uzyskanie.

Weryfikując wszystkie za i przeciw, na pewno warto zajrzeć na stronę https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny aby porównać odpowiedni dla nas kredyt konsolidacyjny, sprawdzić wymagane dokumenty i inne parametry.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje