czwartek, 7 października 2021 11:02

Krościenko też ma swój turniej szachowy

Autor Edyta Sowa
Krościenko też ma swój turniej szachowy

Amatorski Turniej Szachowy im. Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa zorganizowano w Krościenku nad Dunajcem po raz drugi. Tym razem przez dwa dni uczestniczyło w nim w sumie 80 zawodników z szkół podstawowych i średnich oraz dorośli z powiatu nowotarskiego.

Turnieje szachowe odbywają się na terenie Krościenka nad Dunajcem już od kilkunastu lat, przez ostatnie 5 lat były nazywane imieniem Zdzisława Soliwody, a od 2 lat mają dwóch patronów.

Początkowo  przez wiele lat organizowaliśmy je wspólnie z moimi uczniami Zdzisławem Soliwodą i Edwardem Kordasem zapalonymi szachistami. W Krościenku był zawsze dobry klimat dla szachów, Zdzisław prowadził z nich zajęcia w szkołach. Uczniowie chętnie w nich brali udział.  Gdy zmarł Zdzisław wspólnie z Edwardem postanowiliśmy, że kolejny turniej nazwiemy jego imieniem, gdy zmarł Edward w naturalny sposób zostały nazwane też jego imieniem, to taki hołd oddany tym dwóm znakomitym szachistom i pedagogom – wspomina Józef Dyda, główny organizator szachowych zmagań, koordynator sportu z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Podkreśla, że choć teraz jest sam, to na ogromnie wsparcie, szczególnie to finansowe może zawsze liczyć z strony syna Edwarda Kordasa.

Otwarte Mistrzostwa Szachowe Ośrodka Sportowego „Pieniny” w ramach których działają szachiści z Pienin obejmują swym zasięgiem gminy: Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicę, Ochotnicę Dolną, Łapsze Niżne i Czorsztyn, ale na turniej przyjechali też zawodnicy z Nowego Targu i jego gmin: Szaflary i Rabka – Zdrój.

We wtorek (5 października) w ramach turnieju rywalizowali uczniowie szkół podstawowych w sumie 50 zawodników, w środę uczniowie średnich i dorośli – 30 osób. Gra odbywała się w systemie szwajcarskim czyli 7 rund po 15 minut, osobno dziewczęta i chłopcy, a ze względu na otwarty charakter bez eliminacji wstępnych . Sędzią głównym był Jan Zapała, sędzia z długoletnim stażem, a organizatorami szachowych zmagań byli: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

foto. UG Krościenko n/d

Podhale

Podhale - najnowsze informacje