czwartek, 28 maja 2020 15:40

Księża zarażeni koronawirusem. Zarazili wiernych podczas rozdawania komunii św.?

Autor Marzena Gitler
Księża zarażeni koronawirusem. Zarazili wiernych podczas rozdawania komunii św.?

Dwaj księża - sercanie z parafii w Pliszczynie w archidiecezji Lubelskiej rozdawało komunię świętą nie wiedząc, że są zakażeni koronawirusem. Proboszcz apeluje do mieszkańców, którzy przyjęli Najświętszy Sakrament, aby skontaktowali się z sanepidem.

Z komunikatu umieszczonego na stronie parafii wynika, że 17 maja w parafii była obecna osoba zakażona, która miała kontakt z księżmi. U dwóch księży badania dały pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Wszyscy duchowni są objęci kwarantanną.

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego jest kierowana przez księży sercanów. Proboszcz ks. Tadeusz Michałek opublikował wczoraj komunikat, informujący, że w zgromadzeniu zakonnym są duchowni ze stwierdzonym koronawirusem. Pozytywny wynik testów ma dwóch kapłanów.

Duchowny zwrócił się do wiernych, którzy w ostatnim czasie przychodzili do kościoła i korzystali z sakramentów. „Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały komunię świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) mogą ewentualnie powiadomić o tym fakcie Sanepid i zasięgnąć dalszych rad” - poinformował.

Sanepid zalecił dezynfekcję kościoła i terenu wokół niego. Świątynia będzie zamknieta przez kilka dni. Do soboty włącznie nie będzie odprawianych żadnych nabożeństw ani mszy świętej. Nie wiadomo, czy zostanie otwarta w niedzielę. Odwołano też bierzmowanie i rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.  

Proboszcz zaapelował do parafian o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu.

Polska

Polska - najnowsze informacje