środa, 18 września 2019 19:37

Kto zaprojektuje obwodnicę Zatora?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Kto zaprojektuje obwodnicę Zatora?

Siedem firm chce zaprojektować obwodnicę Zatora. GDDKiA analizuje oferty.

– Siedmiu wykonawców zgłosiło się do przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28. Przetarg obejmuje również uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego nad robotami. Obwodnica Zatora jest realizowana w ramach pierwszego w Polsce projektu pilotażowego z wykorzystaniem metodyki i narzędzi BIM – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie.

Co to jest BIM?

Obwodnica Zatora w ciągu DK28 ma być zaprojektowana z wykorzystaniem metodyki i narzędzi modelowania informacji o budynku BIM.

– Building Information Modeling jest nowoczesnym podejściem w realizacji inwestycji, w którym stosuje się m.in. trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, uwzględniające wszystkie niezbędne informacje, do wykorzystania na każdym etapie inwestycji (od projektu przez realizację po odbiór prac). Oddział GDDKiA w Krakowie pod koniec 2017 r. podjął decyzję o przeprowadzeniu projektu pilotażowego z zastosowaniem BIM – wyjaśnia GDDKiA.

Ile będzie kosztował projekt obwodnicy Zatora?

Jak się okazało po otwarciu ofert najtaniej prace wyceniła firma Sweco Engineering Sp. z o.o. (2 214 369 zł brutto), a najdrożej firma Multiconsult Polska sp. z o.o. (5 289 738 zł brutto).

– Zamawiający przeznaczył na przedmiotowe zamówienie 4 757 025 zł brutto – podaje GDDKiA.

Wyczekiwana obwodnica Zatora

Obwodnica Zatora odciąży centrum miasta, poprawi bezpieczeństwo i przepustowość, wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum. Droga połączy DK28 i DK44. Będzie miała jedną jezdnię o długości 2,1 km.

– Oprócz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 przebudowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej nr 781 klasy G. Powstanie pięć obiektów inżynierskich, w tym dwa wiadukty, most i dwa przepusty, skrzyżowania, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, zieleń ochronna, przejścia dla zwierząt, ogrodzenie naprowadzające). Przebudowana i wybudowana zostanie infrastruktura techniczna – podaje GDDKiA.

Oświęcim - najnowsze informacje