wtorek, 12 listopada 2024 07:22, aktualizacja 9 dni temu

Kuny w Polsce mają się naprawdę dobrze. Zobacz wyjątkowe nagranie z polowania [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Kuny w Polsce mają się naprawdę dobrze. Zobacz wyjątkowe nagranie z polowania [WIDEO]

W Polsce możemy spotkać dwa gatunki kun: leśną oraz domową. Zwłaszcza liczebność tych drugich rośnie z każdym kolejnym rokiem, a wiąże się to z coraz bardziej ograniczonym kompleksem leśnym, w którym coraz ciężej o pokarm...

Te niewielkie rozmiarowo drapieżniki są niezwykle sprawnymi polującymi. Przez lata wychodziły tuż przed zmierzchem, by wcielić się w rolę "myśliwych", jednak - z racji ograniczonych zasobów - ta tendencja jest zmienna. Kuny polują już w trakcie dnia, ponieważ musiały się dostosować do aktywności małych ssaków i innych gryzoni, które są ich ulubionymi ofiarami.

Przykład takiego polowania na zająca możemy zobaczyć na poniższym nagraniu. Kuna leśna była niezwykle ostrożna w swoich zachowaniu, jednak trafiła na godnego sobie przeciwnika. Nasze "szaraki" słynną ze swojej płochliwości, a więc nawet najmniejszy ruch jest dla nich bodźcem, by nie wychodzić z ukrycia. A co z tego wyszło? Zobaczcie sami (wideo pochodzi z facebookowego profilu Fotopułapki - Trail Cameras, a jego autorem jest "Natura w moim  obiektywie - Kasia Szczęch"):

Dzień jest od tego by odpoczywać w jakiejś bezpiecznej kryjówce. Poluje się pod osłoną nocy, chyba że ma się młode i jest się głodnym - kuna i zając 🐾 👌🏾 Fotopułapka TETRAO S68 🎥 Natura w moim obiektywie - Kasia Szczęch

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Czwartek, 7 listopada 2024

Z racji, że nagranie pochodzi z fotopułapki - trudno jednoznacznie przewidzieć koniec tego polowania. Zając wcale nie musiał być bez szans w tym pojedynku, a na jego koniec mogło wpłynąć kilka czynników. Kuny są bardzo odważne, a już prawdziwym postrachem mogą być samice z młodymi. Te z desperacji potrafiły atakować nawet sarny i niewielkie jelenie, co również niejednokrotnie kończyło się dla nich sukcesem. Kluczem podczas takiego polowania okazywały się zdrowe i silne zęby, o które regularnie dbają poprzez gryzienie twardych przedmiotów, takich jak kości i drewno.

"Kunie życie" to nie tylko wcielanie się w rolę myśliwego, ale również dbanie o to, by samemu nie stać się ofiarą. W Polsce są one zagrożone ze strony lisów, borsuków, dzikich psów czy sporadycznie wilków, które preferują większe ofiary (głodna wataha potrafi jednorazowo zjeść nawet 10 kilogramów mięsa).

Foto: Zrzut ekranu/Fotopułapki - Trail Cameras

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka