środa, 20 maja 2020 14:12

Łąkta Górna: Proboszcz przeprosił za "dziewięciu idiotów i kłamców" [Video]

Autor Mirosław Haładyj
Łąkta Górna: Proboszcz przeprosił za "dziewięciu idiotów i kłamców" [Video]

W niedzielę 17 maja proboszcz parafii w Łąkcie Górnej, ks. Janusz Czajka odczytał przeprosiny do których został zobowiązany przez biskupa diecezjalnego po tym, jak 10 maja w jednym z kazań nazwał dziewięciu kandydatów na prezydenta „kłamcami” i „idiotami”.

Za sprawą filmu krążącego w internecie o kontrowersyjnej wypowiedzi proboszcza szybko stało się głośno. Głos zabrała też tarnowska kuria, która obiecała zbadać sprawę. W piątek 15 maja proboszcz Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego "oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią".

17 maja podczas niedzielnej mszy ksiądz Czajka odczytał przygotowane przez siebie przeprosiny:

– Minionej niedzieli 10 maja podczas homilii nawiązującej do słów Chrystusa „Jestem drogą, prawdą, życiem” pozwoliłem sobie na odpowiedni komentarz odnoszący się do debaty prezydenckiej, która odbyła się dzień wcześniej. Niewłaściwe słowa padły w jednej części homilii, poruszającej kwestie prawdy i kłamstwa. Przepraszam wszystkich, zwłaszcza moich parafian, osoby wymienione z nazwiska, za użycie obraźliwych, piętnujących wyrażeń. Nie powinny one nigdy paść, gdyż są one niezgodne z duchem dobrej nowiny, która adresowana jest do każdego człowieka. Naprawdę nie chciałem nikogo personalnie skrzywdzić, wykluczyć, czy uchybić czyjejś godności. Nie było też moją intencją uprawiać żadnej agitacji wyborczej

– mówił proboszcz.

Lekcja pokory

Duchowny zapewnił, że z tego „bolesnego” dla niego wydarzenia, „które stało się pretekstem do różnych ataków na Kościół” i jego osobę, wyciągnął wnioski i przyjął je z pokorą.

Na zakończenie proboszcz raz jeszcze zwrócił się do swoich parafian i widzów (msza była transmitowana przez internet) z przeprosinami:

– Przepraszam serdecznie jeszcze raz wszystkich dotkniętych moją niestosowną wypowiedzią. Modlę się i proszę o modlitwę w intencji osób, które przez moje nierozważne słowa oraz całe to wydarzenie mogły poczuć się urażone bądź zgorszone.

Fot. i inf.: YouTube/Parafia Łąkta

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje