poniedziałek, 6 września 2021 10:13

Limanowa. Miejska komunikacja coraz bliżej

Autor Aleksandra Tokarz
Limanowa. Miejska komunikacja coraz bliżej

Za kwotę ponad 14,4 mln złotych w Limanowej zorganizowany ma zostać niskoemisyjny transport miejski. Na terenie miasta rozpoczęto już montaż nowoczesnych wiat przystankowych, posiadających system informacji pasażerskiej, a także poboru opłat. Kolejny etap to budowa dworca u zbiegu ulic Kopernika i Targowej.

W połowie września minionego roku samorząd zawarł umowę na dostawę 5 ekologicznych autobusów Iveco Crossway. W kwietniu zakończył się ich odbiór. Pojazdy wyposażone są między innymi w niezbędną automatykę.. Nowoczesne pojazdy miałyby realizować kursy w ramach komunikacji miejskiej. Miasto będzie je udostępniać przewoźnikom lub operatorom, którzy będą odpowiedzialni za realizowanie komunikacji. Za pojazdy samorząd zapłacił przeszło 5 milionów złotych. Do tej pory miasto nie ogłosiło jednak przetargu, który miałby wyłonić operatora linii, realizującego przejazdy na terenie Limanowej.

Projekt „Niskoemisyjnego transportu miejskiego w Limanowej” zakłada nie tylko zakup nowoczesnych autobusów. Mowa także o budowie dworca i instalacji nowoczesnych wiat przystankowych. U zbiegu ulic Kopernika, Targowej i Źródlanej ma docelowo powstać nowy dworzec z poczekalnią.

Czas na wiaty przystankowe

W ramach projektu pn. „Niskoemisyjny transport miejski w Limanowej” na terenie miasta rozpoczęto montaż nowoczesnych wiat przystankowych wyposażonych m.in. w fotowoltaikę  wraz z systemem informacji pasażerskiej i systemem poboru opłat. Powstanie wiat jest kolejnym z zadań realizowanym w ramach projektu, którego celem jest usprawnienie miejskiej komunikacji.

Na terenie miasta zamontowanych zostanie 29 fotowoltaicznych wiat przystankowych. Jest to część zadania związanego z wdrożeniem Systemu Informacji Pasażerskiej, obejmującego wyposażenie stanowisk operatorów, dostawę i montaż monitoringu wizyjnego oraz wyposażenie parkingu. Pozyskane środki na wykonanie prac wynoszą ponad 4,7 mln złotych, przy łącznej wartości zadania w kwocie ponad 7,9 mln złotych.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia pn. „Niskoemisyjny transport miejski w Limanowej” będzie budowa dworca u zbiegu ulic Kopernika i Targowej.

Lokalizacja fotowoltaicznych wiat przystankowych na terenie miasta Limanowa / fot. UM Limanowa

Cel – zwiększenie zainteresowania transportem publicznym

Poprzez dynamiczny system informacji pasażerskiej tj. m.in. oprogramowanie urządzeń umieszczonych w autobusach do pozycjonowania i rozpoznawania kursów oraz tablice świetlne na każdym przystanku informujące o spodziewanym czasie przyjazdu autobusu, zakup infrastruktury towarzyszącej, nastąpi lepsza integracja transportu, co z kolei przedłoży się na większe zainteresowanie i wykorzystanie transportu publicznego przez mieszkańców miasta i powiatu. Z komunikacji zbiorowej z pewnością skorzystają również turyści.

- Mieszkańcy Limanowej oraz powiatu limanowskiego, jak i turyści odwiedzający ten rejon Małopolski, skorzystają na realizacji projektu nie tylko poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej, ale również poprzez poprawę jakości powietrza z uwagi na zmniejszenie emisji CO2 – informuje limanowski samorząd.

Mniejsza liczba samochodów i promowanie korzystania z transportu zbiorowego ograniczy emisję zanieczyszczeń emitowanych ze spalin samochodów, zmniejszy poziom hałasu oraz poprawi bezpieczeństwo na drogach.

Cały program zakładający organizację niskoemisyjnego transportu miejskiego w Limanowej ma wartość ponad 14,4 mln zł, przy pozyskanym przez miasto dofinansowaniu w łącznej kwocie 11,3 mln złotych.

fot. UM Limanowa

Limanowa - najnowsze informacje