poniedziałek, 14 kwietnia 2025 15:31, aktualizacja 14 godzin temu

Małopolska: gdzie wybrać się w Wielkanoc?

Autor Maria Panicz
Małopolska: gdzie wybrać się w Wielkanoc?

Małopolska to region, w którym Wielkanoc przeplata się z historią, duchowością, tradycją i pięknem natury. Jeśli szukasz inspiracji na wielkanocną wycieczkę – przygotowaliśmy zestawienie miejsc, które zachwycają klimatem i oferują coś więcej niż tylko spacer z koszyczkiem.

Kalwaria Zebrzydowska – Misterium Męki Pańskiej w malowniczej scenerii

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej to widowisko, które trudno opisać słowami – trzeba to przeżyć. W barokowym sanktuarium i jego otoczeniu rozgrywają się Misteria Męki Pańskiej – z udziałem aktorów w historycznych strojach, tłumów wiernych i pielgrzymów. Całość odbywa się na dróżkach kalwaryjskich pośród pagórków, lasów i kapliczek. Emocje, duchowość i niezwykła oprawa sprawiają, że to jedno z najważniejszych wydarzeń wielkanocnych w Polsce.

Lipnica Murowana – palmy sięgające nieba

To właśnie tu od dziesięcioleci odbywa się Konkurs Palm Wielkanocnych – słynny w całej Polsce. Najwyższe palmy sięgają nawet 30 metrów i powstają przez wiele tygodni z naturalnych materiałów: wierzbowych witek, trzciny, bibułkowych kwiatów i ziół. Choć sam konkurs odbywa się w Niedzielę Palmową, warto odwiedzić Lipnicę także w święta – wiele palm nadal zdobi rynek i okolice kościoła św. Leonarda (z listy UNESCO!).

Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej z palmą 6.10 m. i wspaniałą reprezentacją😊❤️

Opublikowany przez Gmina Lipnica Murowana Sobota, 12 kwietnia 2025

Dębno i okolice – Lany Poniedziałek po góralsku

W niektórych małopolskich wsiach, np. w okolicach Dębna czy Łącka, Lany Poniedziałek to prawdziwa wodna bitwa. Zwyczaj polewania się wodą jest tu traktowany z dużym rozmachem, często z udziałem całych rodzin i... beczek na przyczepach! Tradycja dyngowania jest żywa i widowiskowa. Zdarza się, że do akcji włączają się także lokalne jednostki OSP z pełnym wyposażeniem!

Kraków – wielkanocny spacer po zabytkach i Grobach Pańskich

Wielkanocny Kraków jest znacznie spokojniejszy niż zwykle – miasto zwalnia, a zabytki można podziwiać bez tłumów. To idealny czas na spacery po Plantach, Rynku czy Bulwarach Wiślanych. Warto też odwiedzić wybrane kościoły – Groby Pańskie, zwłaszcza w Bazylice Mariackiej, Franciszkanów i Dominikanów, robią ogromne wrażenie.

Bazylika Mariacka Fot. Mateusz Łysik

Nowy Sącz i sądecki skansen – święta po lachowsku

W sądeckim skansenie i Miasteczku Galicyjskim co roku odbywają się wydarzenia wielkanocne – można tu zobaczyć, jak wyglądały święta w dawnych czasach. Malowanie pisanek naturalnymi barwnikami, tradycyjne potrawy, pokaz święcenia pokarmów i wspólne pieczenie mazurków to tylko część atrakcji. Idealna propozycja dla rodzin z dziećmi!

🌿 13 kwietnia odbył się Jarmark Wielkanocny w Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. 🐣 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. Fot. Piotr Droździk

Opublikowany przez Muzeum Ziemi Sądeckiej Poniedziałek, 14 kwietnia 2025

Limanowa i Beskid Wyspowy – tradycja i góralska gościnność

W wielu wsiach Beskidu Wyspowego i Sądeckiego można zobaczyć wyjątkowe, regionalne obrzędy wielkanocne. W Limanowej, Mszanie Dolnej czy Słopnicach święcenie pokarmów odbywa się na świeżym powietrzu – często w tradycyjnych strojach góralskich, z koszykami ozdobionymi haftowanymi serwetkami.

Wielkanoc w Limanowej i okolicznych wsiach to czas niezwykłej gościnności, barwnych tradycji i rodzinnego świętowania. W wielu miejscach święcenie pokarmów odbywa się na świeżym powietrzu, przed drewnianymi kościołami, z udziałem ludzi w strojach regionalnych. Dla górali to nie tylko obrzęd – to wspólnota i żywa kultura.

Ojców, Lanckorona i Dolinki – świąteczny relaks w naturze

Po śniadaniu wielkanocnym czas na... ruch! Wybierz się do Ojcowskiego Parku Narodowego – krótki spacer doliną Prądnika, Grota Łokietka i ruiny zamku są świetnym pomysłem na aktywne popołudnie. Lanckorona zachwyci spokojem, drewnianą zabudową i cudownym widokiem na Beskid Makowski, a Dolinki Krakowskie (np. Będkowska, Kobylańska) – ciszą i zielenią.

  • Zobacz też:
Lanckorona otwiera sezon z rozmachem. Tego nie można przegapić
Otwarcie sezonu turystycznego 2025 w Lanckoronie to wyjątkowa okazja, by przeżyć historię na nowo i poczuć magiczną atmosferę tego miejsca.

Fot. FB/Gmina Lipnica Murowana

Wielkanoc - najnowsze informacje

Rozrywka