poniedziałek, 12 kwietnia 2021 13:33

Małopolska. Uruchomiono specjalną procedurę dostarczania tlenu

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska. Uruchomiono specjalną procedurę dostarczania tlenu

To odpowiedź na sytuację, która miała miejsce wczoraj. Cysterna z tlenem jadąca do szpitali w Bochni i Tarnowie uległa awarii w Krakowie i została unieruchomiona. Udało się ją opanować dzięki bankowi tlenu.

O zdarzeniu, jak i o systemie zabezpieczenia małopolskich szpitali w tlen mówił dziś na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Ten odbył się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Krakowie przy ul. Obrońców Modlina, gdzie zlokalizowany jest jeden z małopolskich banków tlenu.

- W trybie natychmiastowym pełnomocnik wojewody do spraw tlenu skontaktował się z Państwową Strażą Pożarną, w której znajduje się bank tlenu. Do szpitala w Bochni zostało zadysponowanych 48 50-litrowych butli z tlenem. Firma Linde wysłała druga cysternę, która była na miejscu przed godz. 20.00. Na miejscu w szpitalu czekali także strażacy z butlami z banku, gdyby był problem z tankowaniem, aby awaryjnie podpiąć tlen – opisuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przez awarię cysterny w bocheńskim szpitalu mogło zabraknąć tlenu
Z powodu niedzielnej awarii cysterny przewożącej tlen, sytuacja pacjentów chorych na Covid-19 w bocheńskiej placówce stała się bardzo poważna. Szpital posiadał zapasy tego gazu tylko do godziny 20:00. Jak poinformował portal radia RDN - rdn.pl - w wyniku awarii cysterny transport tlenu do bocheński…

- Właśnie na takie okoliczności, zgodnie z dyspozycją kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w każdym województwie zostały utworzone banki tlenu. Wczoraj potwierdziliśmy, że system działa. To była nieprzewidziana sytuacja losowa –mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktualnie w Małopolsce zapasy banku tlenu kształtują się na następującym poziomie: ponad 140 butli o pojemności 50 litrów, ok. 400 butli o pojemności 40 litrów, ok. 260 butli o pojemności 10 litrów. Małopolskie banki tlenu zlokalizowane są na terenie Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Rabki-Zdroju.

Podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa w ciągu doby w Małopolsce zużywanych jest ok. 60 ton ciekłego tlenu medycznego. To o ok. 20 ton więcej niż podczas najtrudniejszej sytuacji epidemicznej podczas drugiej fali. Mimo to żaden szpital nie sygnalizował dotychczas problemów z wydajnością instalacji tlenowych. Placówki medyczne są zaopatrywane w wystarczającym stopniu w tlen ciekły.

Nad bankami tlenu pieczę sprawują małopolscy strażacy. - Trzy lokalizacje małopolskich banków tlenu zabezpieczają całe województwo. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze – nasze magazyny są odpowiednio zaopatrzone, a pracownicy przeszkoleni - przekonuje małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

koronawirus najnowsze informacje

inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje