poniedziałek, 5 lipca 2021 08:50

Małopolska wyzdrowiała. Tylko 48 hospitalizowanych z COVID-19

Autor Marzena Gitler
Małopolska wyzdrowiała. Tylko 48 hospitalizowanych z COVID-19

48 hospitalizowanych z potwierdzonym COVID-19 i tylko 11 z nich pod respiratorem, 1877  osób zaszczepionych w mobilnych punktach, które działały w weekend - Małopolski Urząd Wojewódzki podał najnowsze dane.  

Na początku czerwca w małopolskich szpitalach przebywało 1208 osób zakażonych koronawirusem, a dziś jest 48 osób, które wymagają hospitalizacji. 4 czerwca użycia respiratora wymagało 42 pacjentów z COVID-19. Dziś w takiej sytuacji jest zaledwie 11 osób. Wojewoda Łukasz Kmita podsumował też weekendową akcję szczepień. Mobilne punkty stanęły aż w 11 miastach i gminach.

- Czterdziestu  ośmiu pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa aktualnie w  małopolskich szpitalach. To oddech ulgi w porównaniu z tym, z czym  mierzyliśmy się miesiąc, dwa miesiące  temu i wcześniej. To także najlepszy czas by korzystać z narzędzia,  które jest naszą furtką do spotkań z bliskimi czy wyjazdów. Ta  przepustka do normalności to szczepienia. Dziękuję wszystkich  samorządom, które podczas minionych dwóch dni przygotowały i prowadziły  weekendowe punkty szczepień. Odpowiedź społeczeństwa pokazuje, że takie  akcje są potrzebne i ważne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jednodawkową szczepionką  Johnson&Johnson można było zaszczepić się na rynku w Bochni, na Małym Rynku w Krakowie, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy czy remizy OSP w Kleczy Dolnej, Pojałowicach, Jaksicach i Rzykach. Akcja szczepień "Szczepimy się jak Małopolska długa i szeroka" prowadzona była także w Konarach, Bolesławiu, Szycach, Sieprawiu i Bieczu. Na szczepienie nie trzeba było się zapisywać. Wystarczyło przyjść. Łącznie, 3-4 lipca dawkę  uodparniającą przyjęło w tych miejscach 1877 osób.

Przypomnijmy, łącznie już ponad milion Małopolan jest już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Według danych Ministerstwa Zdrowia zaszczepionych jest aż 46 procent mieszkańców Krakowa.

zobacz: Małopolska: W tych gminach szczepią się najchętniej

- Okres letni to doskonały czas by zadbać o nasze zdrowie. Dlatego  zachęcam aby Ci, którzy jeszcze nie przyjęli szczepionki korzystali z  akcji takich jak te prowadzone w miniony weekend. Warto także pamiętać,  że od kilku dni, dzięki zmianom wprowadzonym przez  Ministerstwo Zdrowia, Ci którzy przyjęli do tej pory jedną z dwóch  dawek preparatu mogą dokonać szczepienia dawką drugą poza miejscem  zamieszkania. Czas wyjazdów i odpoczynku nie zakłóci zatem tego co  najważniejsze: dbałości o zdrowie nasze i naszych bliskich – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

foto: screen Telewizja Kraków / Fb. Krakow PL

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje