środa, 3 czerwca 2020 10:26

Marszałek Witek ogłosiła nowy termin wyborów. Jaki jest kalendarz wyborczy?

Autor Tomasz Stępień
Marszałek Witek ogłosiła nowy termin wyborów. Jaki jest kalendarz wyborczy?

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca – poinformowała dziś marszałek Sejmu Elżbieta Witek na konferencji prasowej. Głosowanie w wyborach odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

– Niedługo moje postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw – powiedziała marszałek Sejmu. I z chwilą publikacji będzie mogła rozpocząć się oficjalnie kampania wyborcza.

Jaki będzie kalendarz wyborczy? Do 5 czerwca komitety wyborcze muszą zawiadomić PKW o uczestnictwie w wyborach. Do 10 czerwca jest czas na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta. Do tego dnia też jedyny nowy kandydat w wyborach – Rafał Trzaskowski – musi złożyć 100 000 podpisów poparcia. Do 12 czerwca jest czas na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Same komisje muszą być powołane do 15 czerwca. Do 13 czerwca można będzie zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą, a do 16 czerwca chęć głosowania korespondencyjnego w kraju. Osoby podlegające w dniu głosowania kwarantannie, do 26 czerwca będą miały czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. 28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie.

fot: Twitter/Sejm RP

Polska

Polska - najnowsze informacje