czwartek, 27 stycznia 2022 16:07

Mieszkańcy Bieżanowa i Wieliczki będą mogli spać spokojniej. Serafa i Malinówka bezpieczniejsze

Autor Mirosław Haładyj
Mieszkańcy Bieżanowa i Wieliczki będą mogli spać spokojniej. Serafa i Malinówka bezpieczniejsze

Pięć suchych zbiorników przeciwpowodziowych: dwa na rzece Serafie i trzy na potoku Malinówka, ma duże znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki. Łącznie zabezpieczą one przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3 i to właśnie tyle wody będą w stanie przyjąć, gdy zacznie padać.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał właśnie decyzję o pozwoleniu na realizację ostatniego z tych – połączonych kaskadowo – zbiorników. „Malinówka 3” będzie stanowiła domknięcie systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy.

Decyzję tę wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dziś na ręce Małgorzaty Sikory – dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Briefing odbył się na terenie budowy zbiornika Malinówka 1. W briefingu uczestniczyła także Edyta Lisak, dyrektor Wydziału Infrastruktury MUW oraz Janina Chlebowska, również z tego wydziału.

Czytaj także:

Dwa dni po ulewach wciąż są zalane tereny w Krakowie. W pomoc zaangażowała się policja
Czwartkowe ulewy nad Krakowem spowodowały, że niektóre ulice, głównie w rejonie Bieżanowa były zalane i nieprzejezdne.
Zbiorniki zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów/Fot.: MUW
Zbiorniki zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów/Fot.: MUW
– Budowa zbiornika „Malinówka 3” to dopełnienie szerokiej, złożonej inwestycji w dolinie rzeki Serafy. Pod koniec maja ubiegłego roku wydaliśmy decyzje umożliwiające realizację dwóch innych zbiorników małej retencji: „Malinówka 1” i „2”, zaś w grudniu pozwolenie na budowę otrzymał zbiornik „Serafa 2”. Dzisiaj domykamy całość pozwoleniem na realizację ostatniego z pięciu zbiorników, które będą działać na tym obszarze. Wszelkie działania podnoszące zabezpieczenie przeciwpowodziowe muszą być realizowane sprawnie i kompleksowo. Ta inwestycja ma taki – kompleksowy – charakter. Dziękuję Wodom Polskim za dbałość o realizację tak ważnych dla Mieszkańców projektów. Ich procedowanie małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie traktuje priorytetowo

– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita/Fot.: MUW
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita/Fot.: MUW

🔵 Dotrzymujemy słowa: Mieszkańcy krakowskiego Bieżanowa podczas intensywnych opadów deszczu wreszcie będą mogli spać...

Opublikowany przez Łukasza Kmitę Środa, 26 stycznia 2022
– Bieżanów jest rejonem silnie zurbanizowanym, a wielkość opadu, która nawiedziła w ubiegłym roku tę dzielnicę nie była notowana od 126 lat. W jednym momencie rzeka Serafa stała się odbiornikiem wód opadowych spływających z dróg, chodników, podjazdów i pozostałej infrastruktury, co doprowadziło do podtopień. Wydarzenia powodziowe pokazują, jak potrzebne są inwestycje Wód Polskich. Zbiorniki pracujące kaskadowo zapewnią bezpieczeństwo powodziowe i pozwolą na bezpieczne przejście wód powodziowych

– podkreśla Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie/Fot.: MUW
Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie/Fot.: MUW

Dzięki nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności inwestor może od razu przystąpić do wykonywania prac. Będą się one toczyć na potoku Malinówka, na terenie Krakowa i Wieliczki. W ramach inwestycji powstanie suchy zbiornik małej retencji („Malinówka 3”) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zbiornik będzie miał pojemność 56 tys. m³, maksymalną powierzchnię zalewu ok. 3,1 ha i wysokość piętrzenia 7,9 m.

Decyzji wojewody nadano rygoru natychmiastowej wykonalności/Fot.: MUW
Decyzji wojewody nadano rygoru natychmiastowej wykonalności/Fot.: MUW

Inwestycję realizuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w oparciu o środki Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy i budżet państwa. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano w drugiej połowie tego roku.

Czytaj także:

Powódź w Krakowie. Ludzie uwięzieni w domach. Komunalne bloki znów pod wodą [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kraków. Ludzie uwięzieni w domach, garaże zalane po sam sufit. Pod wodą znalazło się nowoczesne osiedle bloków komunalnych, które 6 lat temu w tym miejscu wybudowało miasto. Strażacy są bezradni, mogą tylko przewozić ludzi łódkami i czekać aż opadnie woda.

Fot. i inf.: MUW

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka