wtorek, 25 stycznia 2022 08:00

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło zapisy na szczepienie dawką przypominającą dla młodzieży

Autor Katarzyna Jamróz
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło zapisy na szczepienie dawką przypominającą dla młodzieży

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w poniedziałek wieczorem (24 stycznia) poinformował o tym, że od wtorku (25 stycznia) ruszą zapisy na szczepienia dawką przypominającą przeciw Covid-19, dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Wystawiono 245 tys. e-skierowań.  

Rzecznik MZ w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia, które uwzględniają stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, zdecydowano o uruchomieniu zapisów na dawkę przypominającą dla osób, które ukończyły 16. rok życia oraz są już zaszczepione dwoma dawkami.  

Decyzja o dawce przypominającej została podjęta ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń, wyjazdy młodzieży na ferie zimowe oraz piątą falę pandemii.

Europejska Agencja Leków do tej pory nie wydawała rekomendacji związanej z podaniem dawki przypominającej młodzieży w wieku 16-18 lat, jednak rzecznik MZ wyjaśnił, że powinna ona zapaść w ciągu najbliższych kilku dni.

– W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

– czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat rozpoczęły się w drugiej połowie maja ubiegłego roku. Dzieci w wieku 12-15 lat szczepiono kilka tygodni później.

Inf. PAP
Fot. Ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje