piątek, 30 lipca 2021 09:06

Morawiecki: „Bądźmy mądrzy przed szkodą”. Kolejne działania mają zachęcić do szczepień

Autor Aleksandra Tokarz
Morawiecki: „Bądźmy mądrzy przed szkodą”. Kolejne działania mają zachęcić do szczepień

- W ostatnich dniach notujemy powyżej 100 przypadków zakażeń dziennie, łóżek zajętych w szpitalach mamy ok. 300, ok. 40 respiratorów w użyciu. Te liczby nie robią już wrażenia, ale pamiętajmy jak często przewaga nad COVID-19 okazywała się krucha - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że jedyną skuteczną bronią w walce z koronawirusem są szczepienia. W związku z tym rząd przygotował kolejne działania, które mają zachęcić Polaków.

- W Europie zachodniej – Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, notuje się po ponad 20 tys. przypadków dziennie. Trendy oceniane są różnie, jednak to, co tam się dzieje, wskazuje na ryzyko. Musimy zdać sobie sprawę, że dziś zaszczepienie się jest jedyną możliwą i skuteczną formą walki z koronawirusem. Ofiarami koronawirusa w 99% są osoby niezaszczepione - tłumaczył premier. Jak dodał, obecnie w Polsce szczepionkę przyjęło około 34 mln osób. - Bądźmy mądrzy przed szkodą. Bądźmy tymi, którzy zaszczepią się jak najszybciej - apelował.

Według informacji przekazanych przez premiera, przygotowane zaplecze pozwala w przeciągu tygodnia zaszczepić około 5 mln Polaków. - Apeluję do tych, którzy są przeciwnikami szczepień. Obyście, drodzy państwo, nie musieli się przekonywać o tym, jakie ryzyko niesie ze sobą Covid-19 w szpitalach. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W efekcie może doprowadzić do dramatycznych okoliczności, jeśli chodzi o inne osoby. Zakończmy prowadzić kampanię agresji. Takim zachowaniom będziemy jednoznacznie przeciwdziałać. Mamy dowód w naszym ręku, że program szczepień działa - tłumaczył Mateusz Morawiecki. Dlatego też rząd rusza z nowymi działaniami. Jak przekonywał premier, bonusami i premiami rząd chce zachęcić jak największą ilość rodaków do szczepień.

Michał Dworczyk, szef KPRM, podsumował dotychczasowe działania. Wśród nich znalazło się między innymi uruchomienie 6 tys. punktów szczepień, utworzenie punktów szczepień powszechnych w dużych miastach czy zaangażowanie do programu aptek i galerii handlowych. Wymienił również akcje "Zaszczep się w majówkę" czy szczepienia w zakładach pracy.

Teraz ruszają kolejne akcje. - Od września duża kampania edukacyjna w szkołach, ale nie tylko, jeśli chodzi o lekcje, ale również webinaria dla rodziców, dla osób dorosłych - wyliczał Michał Dworczyk. - Już teraz uruchamiamy program "Rosnąca odporność". Trzy gminy z najwyższym poziomem zaszczepienia w poszczególnych powiatach otrzymają 1 mln za pierwsze miejsce, 0,5 mln za drugie i 250 tys. za trzecie - dodał.

Jak poinformował, działalność rozpoczną także objazdowe punkty szczepień, które będą jeździły po tych gminach, w których jest najmniej zaszczepionych mieszkańców. - Wszystko po to, żeby dotrzeć do każdego, nawet najbardziej odległego zakątka Polski - powiedział.

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje