poniedziałek, 1 lutego 2021 13:36

MZ: Druga fala epidemii zakończona. Polacy mogą czuć się bezpiecznie, a służba zdrowia może się skupić na szczepieniach

Autor Mirosław Haładyj
MZ: Druga fala epidemii zakończona. Polacy mogą czuć się bezpiecznie, a służba zdrowia może się skupić na szczepieniach

Adam Niedzielski podkreślił, że pragmatyczne podejście rządu daje efekty.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister dokonał podsumowania pierwszego miesiąca szczepień.

– Za nami pierwszy miesiąc szczepień i pierwszy tydzień szczepień populacyjnych - razem udało się wykonać ponad 1 176 000 szczepień, w tym ponad 976 tys. szczepień 1. dawką. A już ponad 200 tys. Polaków zaszczepionych jest dwoma dawkami.

Dopiero jutro ilość zaszczepionych osób przekroczy milion.

– Stałoby się to wcześniej, ale mamy taką a nie inną sytuację ze względu na opóźnienia i zmniejszanie dostaw przez producentów.

Harmonogram Narodowego Programu Szczepień zakłada, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3 mln Polaków.

Michał Dworczyk podkreślił, że rząd ostrożnie mówi o liczbach, "bo według deklaracji do końca marca mieliśmy otrzymać ponad 9 mln dawek, a otrzymamy ich jedynie ponad 6 mln. To się może jeszcze oczywiście zmieniać"

Minister podkreślił, że rząd w różnych obszarach ma dobre wyniki, z których powinniśmy być zadowoleni:

– 94 proc. wszystkich lekarzy już się zaszczepiło. Oczywiście w Grupie "0" są też inne osoby i będziemy się starali jak najszybciej zaszczepić tę grupę i zakończyć ten proces. Ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS zostało już zaszczepionych. W innych krajach bywały z tym problemy, ale u nas udało się to bardzo płynnie.

Dworczyk podkreślił, że rząd w przyszłość patrzy z ostrożnym optymizmem.

–  System działa i wierzymy w deklaracje dostawców, że szczepionek do Polski będzie docierało coraz więcej oraz, że szybko i efektywnie uda się zaszczepić jak najwięcej dorosłych Polaków.

Minister zdrowia przekazał, że system opieki zdrowotnej może zająć się szczepieniami, ponieważ w kraju zakończyła się druga fala epidemii:

– Ogromne znaczenie dla Narodowego Programu Szczepień ma też sytuacja pandemiczna - dobrze, że szczepienia realizujemy kiedy 2. fala się zakończyła a system opieki zdrowotnej może w dużej mierze zająć się szczepieniami.

Adam Niedzielski podkreślił, że pragmatyczne podejście rządu daje efekty.

– Wiele krajów zmaga się z niewystarczającymi zapasami na podanie drugiej dawki. U nas to się nie zdarzyło, bo od początku odkładaliśmy drugie dawki, żeby zachować ciągłość. Pod względem zakupów, zakontraktowanych dostaw i realizacji priorytetu czasowego - żeby szczepionki jak najszybciej dotarły do Polski - można powiedzieć, że nasi obywatele mogą czuć się bezpiecznie.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Kancelaroa Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje