piątek, 7 stycznia 2022 11:00

Na co zwrócić uwagę, wysyłając paczkę za granicę?

Autor Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę, wysyłając paczkę za granicę?

Wysyłając paczkę za granicę, trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów i czynników, które mogą wpłynąć nie tylko na wzrost ceny za transport, ale również wydłużenie czasu jego trwania. Co jest istotne przy wysyłce przesyłki międzynarodowej?

Ogromna popularność przesyłek zagranicznych

Zagraniczne przesyłki cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród Polaków, ale również wśród ludzi na całym świecie. To sprawiło, że przesyłki mogą docierać z wielu krajów do najdalszych zakątków globu, również tych zdecydowanie mniej popularnych. Choć czas transportu paczek do poszczególnych krajów różni się w zależności od odległości, jaką musi pokonać paczka, jedno możemy powiedzieć na pewno: trwa to znacznie krócej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy międzynarodowa sieć logistyczna firm przewozowych nie była tak rozwinięta jak dzisiaj.

Choć taka możliwość jest z pewnością ogromnym udogodnieniem np. dla rodzin mieszkających w różnych krajach świata - paczka międzynarodowa wiąże się także z szeregiem kwestii, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Jakich?

Adresowanie zagranicznej paczki

Przesyłka międzynarodowa powinna być zaadresowana w sposób, który umożliwi jej prawidłowe doręczenie. W tym celu należy zadbać nie tylko o to, by dane były prawidłowe ale również by całe dane adresowe były czytelne. Jeśli potrafisz zapisać adres według schematu stosowanego w danym kraju, także warto to uczynić.

Polski adres zwrotny zdecydowanie bezpieczniej jest napisać w języku angielskim: to pozwoli na bezpieczne zwrócenie przesyłki gdyby nie dotarła ona do adresata.

Ile kosztuje nadanie paczki międzynarodowej?

Całkowity koszt nadania przesyłki międzynarodowej jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj paczki, a także jej masa oraz rozmiar. Warto pamiętać, że nawet bardzo lekka przesyłka o niestandardowych wymiarach będzie prawdopodobnie znacznie droższa od paczki o normalnej masie i niedużym rozmiarze.

Jako że zasadniczo przesyłki międzynarodowe są dość drogie, warto sprawdzić cenniki co najmniej kilku firm kurierskich. To pozwoli na wybór najkorzystniejszego wariantu cenowego.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Porównując cennik kurierów warto także wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia dodatkowych opłat (m.in. związanych z odprawą celną) do krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Tego rodzaju dodatkowe koszta mogą niestety znacząco podnieść kwotę, jaką przyjdzie Ci zapłacić za nadanie paczki do kraju znajdującego się poza granicami UE.

Czego nie wolno wysyłać?

Weź także pod uwagę, że nie każda przesyłka międzynarodowa może opuścić granice kraju. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, poza Polskę nie mogą wyjechać m.in. takie produkty jak broń, materiały wybuchowe, alkohol, pieniądze bądź papiery wartościowe czy żywe zwierzęta i rośliny. Nadawanie tego rodzaju paczek jest po prostu nielegalne.

Dodatkowo, musisz uwzględnić to, że każdy kraj ma własne regulacje dotyczące zawartości przesyłek międzynarodowych. Przykładowo, nawet jeśli dopuszczalny jest transport słodyczy z Polski, nie oznacza to jednocześnie, że może on dotrzeć do innego kraju. Koniecznie zapoznaj się z przepisami krajowymi państwa, z którego nadajesz przesyłkę i tego, do którego paczka ma trafić. To pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności!

Ubezpieczenie zagranicznej paczki: tak czy nie?

Ostatnią kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest nieobowiązkowe ubezpieczenie paczki. Czy warto opłacać je przesyłając paczkę za granicę? Odpowiemy: to zależy. Jeśli, przykładowo, chcesz przesłać bliskiej osobie nieco domowej roboty przetworów z owoców i warzyw - paczka ta może mieć dużą wartość dla Ciebie i adresata paczki, jednak - obiektywnie kwestię ujmując - nie jest to towar, który warto ubezpieczać na wypadek zagubienia w trakcie transportu. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia jeśli zechcesz wysłać kilka nie najtańszych zabawek lubianemu maluchowi. Wówczas - opłacenie ubezpieczenia może okazać się dobrą inwestycją.

Jak widać, nadawanie przesyłek międzynarodowych nie jest wcale takie skomplikowane. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, a odpowiedzi na wiele pytań można poznać po prostu wypełniając formularz nadania przesyłki na stronie kuriera czy brokera usług kurierskich.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje