środa, 7 kwietnia 2021 11:24

Na Sądecczyźnie posypały się mandaty. Mieszkańcy nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego?

Autor Aleksandra Tokarz
Na Sądecczyźnie posypały się mandaty. Mieszkańcy nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego?

Noszenie maseczek, dystans społeczny, dezynfekcja - te zachowania są z nami od roku. Policjanci nadal egzekwują obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję koronawirusa w społeczeństwie. Apelują, że tylko wspólnymi siłami możemy wygrać walkę z pandemią Covid-19.

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na koronawirusa i ogłoszeniem kolejnych obostrzeń, od 20 marca, a następnie 27 marca, na terenie całego kraju zaostrzone zostały przepisy mające na celu zwalczanie epidemii koronawirusa. - Przypominamy, by stosować się do tych obostrzeń, bo od tego zależy jak szybko wyjdziemy z epidemii. Najważniejsze dla policjantów jest to, by mieszkańcy byli bezpieczni, dlatego nieustannie będziemy przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - tłumaczy podkom. Justyna Basiaga, oficer prasowy KMP w Nowym Sączu.

Policjanci podczas codziennych działań m.in. patrolują ulice, kontrolują placówki handlowo-usługowe, lokale gastronomiczne, środki transportu publicznego, siłownie oraz stoki narciarskie, sprawdzając czy przepisy wprowadzone dla bezpieczeństwa mieszkańców są przestrzegane. Funkcjonariuszy wspierają również strażnicy miejscy i gminni oraz pracownicy sanepidu.

Biczyce Górne. 8 tysięcy kur wywiezionych do utylizacji
Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w jednym z gospodarstw w Biczycach Górnych (gmina Chełmiec). Blisko osiem tysięcy kur zostało wywiezionych do utylizacji.

- Od 20 do 31 marca br. za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej sądeccy policjanci nałożyli 247 mandatów karnych, w 80 przypadkach będą skierowane wnioski o ukaranie do sądu, natomiast wobec 17 osób zastosowali pouczenie - dodaje rzeczniczka.

Policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu, kontrolują placówki handlowe oraz usługowe pod kątem przestrzegania obowiązujących obostrzeń – od 20 marca na terenie Sądecczyzny przeprowadzono łącznie 100 takich kontroli.

Ponadto każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają osoby objęte izolacją i kwarantanną domową, kontrolują również przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników (260 kontroli w transporcie).

- Pamiętajmy, że walka z koronawirusem trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od odpowiedzialnej postawy nas wszystkich. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów i stosowanie środków ochrony w przestrzeni publicznej - apeluje podkom. Basiaga.

Muszyna przeżyła oblężenie turystów. „Może i władze w Warszawie nas dostrzegą”
Tłumy spacerowiczów wypełniły w Lany Poniedziałek Muszynę. Z pewnością zachęcała słoneczna pogoda. Ale nie tylko. Sporym zainteresowaniem cieszyły się tamtejsze ogrody i dwa miliony krokusów, które rozkwitły fioletowym dywanem.
koronawirus najnowsze informacje

fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje