poniedziałek, 23 maja 2022 11:25

Najlepsze kluby piłkarskie z Europy zagrają Salt Mine Cup. Rozgrywki w Wieliczce i Myślenicach

Autor Marzena Gitler
Najlepsze kluby piłkarskie z Europy zagrają Salt Mine Cup. Rozgrywki w Wieliczce i Myślenicach

32 zespoły z Europy a nawet Afryki zmierza się w  VII Międzynarodowym Turnieju Salt Mine Cup. Prestiżowy turniej 11-latków rusza w najbliższy weekend w Wieliczce i Myślenicach. Nie zabraknie reprezentacji z Ukrainy.

W piłkarskich zmaganiach jedenastolatków pojawią się najlepsze kluby piłkarskie z Polski i Europy. Swój udział potwierdziły: Liverpool, Sporting Lizbona, Dynamo Zagrzeb, MSK Żylina, Kisvarda, Banik Ostrawa, Comt Coaching Club (Portugalia), Reprezentacja Zachodniej Ukrainy i Nevezis Kiejdany. Footbool afrykański będzie reprezentować Legacy Football Academy z Kenii.

Z naszego kraju zobaczymy drużyny: Arki Gdynia, Akademii Piłkarskiej Wieliczka, Beniaminka Krosno, Błękitnych Wejherowo, Cracovii, Dalinu Myślenice, GKS Katowice, Górnika Wieliczka, Gwarka Wieliczka, Jagiellonii Białystok, Lecha Poznań, Legii Warszawa, MKS DAP Dębica, Pcimianki Pcim, Pogoni Kraków, Pogoni Szczecin, Sandecji Nowy Sącz, Stali Rzeszów, Widzewa Łódź, Wisły Kraków i Zagłębia Lubin.

W turnieju wystąpią też młodzi sportowcy z Ukrainy, którzy od kilku lat biorą udział w zmaganiach Salt Mine Cup. W poprzednich edycjach uczestniczyły  dzieci z Charkowa, Kijowa oraz Lwowa. Pomimo trudności związanych z obecną sytuacją, organizator turnieju - Fundacja Mali Mistrzowie - zdecydowała się na wsparcie piłkarzy z Ukrainy, którzy wystąpią jako  Reprezentacja Zachodniej Ukrainy i już 22 maja trenowali na  na obiektach Górnika Wieliczka do rywalizacji m.in. z FC Liverpool czy Sporting Lizbona.

Zawody oficjalnie rozpoczną się w piątek 27 maja o godz. 18.30 Galą otwarcia w sali kinowej Kampusu Wielickiego.  Wcześniej uczestnicy odbędą szkolenie w podziemiach Kopalni Soli "Wieliczka". Zawody będą rozgrywane w sobotę, 28 maja Wielickiej Arenie Lekkoatletycznej oraz w niedzielę, 29 maja w Myślenicach w obiekcie na Zarabiu przy ul. Zdrojowej. Tam też około godz. 18 odbędzie się dekoracja najlepszych drużyn.

Turniej ma swoją ustaloną renomę. Trzy lata temu przed pandemią, zgromadził kilkutysięczną publiczność. Rywalizowało wtedy blisko 700 zawodników z 9 krajów. W ubiegłym roku piękny solny puchar ufundowany przez Kopalnię Soli "Wieliczka" zdobyli 11-letni zawodnicy z Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Zmagania wzbudzają duże zainteresowanie mediów ogólnopolskich. Jak co roku wydarzenia będzie relacjonować Canal+ Sport.

Partnerem sportowym jest Krzysztof Mączyński, pomocnik Śląska Wrocław i były reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw Europy w 2016 roku.

fot. Fb. Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje