środa, 24 sierpnia 2022 10:22

Najpopularniejsze choroby dróg oddechowych – jakie warto znać?

Autor Artykuł sponsorowany
Najpopularniejsze choroby dróg oddechowych – jakie warto znać?

Choroby układu oddechowego mogą przybierać różne formy. Wiele zależy od tego, jaka jest ich przyczyna. Pamiętaj o tym, że układ oddechowy człowieka to niezwykle wrażliwy element organizmu, który umożliwia dostarczanie tlenu do wszystkich komórek ciała człowieka. Jakiekolwiek zaburzenia jego działania mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Chcesz dowiedzieć się, jakie schorzenia układu oddechowego występują najczęściej? Sprawdź poniższy artykuł!

Wbrew pozorom układ oddechowy człowieka to jeden z najbardziej narażonych na schorzenia układów. Jego budowa nie jest mocno skomplikowania, ale leczenie w razie występowania problemów zdrowotnych stanowi już nie lada problem nawet dla najlepszych specjalistów. Jeśli masz kłopoty w postaci astmy oskrzelowej, koniecznie sprawdź lek Nebbud. To innowacyjny produkt należący do grupy glikokortykosteroidowych leków w postaci wziewnej.

Jakie choroby układu oddechowego są najgroźniejsze?

Obecnie wyróżniamy wiele chorób dróg oddechowych, które długo nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci. Podstawowy podział schorzeń związanych z tym układem to:

●       choroby obturacyjne – dotyczące zmniejszonego przepływu powietrza w płucach,

●       choroby restrykcyjne – te skutkują znaczną redukcją czynnościowej pojemności płuc.

Chcesz wiedzieć, jakie rodzaje chorób są najczęściej spotykane i leczone przez lekarzy? To głównie zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, pylica płuc, zapalenie naczyń płucnych, gruźlica, a nawet rozsiewy nowotworowe. Na ogół większość schorzeń jest skutecznie leczona, pod warunkiem że zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. To szczególnie ważne jeśli chodzi o nowotwory. Im wcześniej zostaną wykryte, tym większe są szanse na wyleczenie i przeżycie.

Bardzo groźną chorobą układu oddechowego, która dotyka znacznej części populacji ludzkiej jest tzw. bezdech senny. Ten współistnieje najczęściej z innymi chorobami np. związanymi
z układem nerwowym. Bezdech senny objawia się najczęściej mocną sennością, bólami głowy od samego rana oraz ogólnym rozdrażnieniem i brakiem skupienia. Kolejna choroba, której nie możesz bagatelizować to krztusiec. Ten powoduje ostry ból w klatce piersiowej, gorączkę oraz kaszel.

Co wywołuje choroby dróg oddechowych? Podpowiadamy!

Obecnie wiele czynników może powodować występowanie chorób układu oddechowego. Najistotniejsze aspekty wpływające na pojawianie się schorzeń, to:

●       mocno zanieczyszczone powietrze – powoduje np. astmę lub gruźlicę,

●       częste wdychanie dymu papierosowego (nawet biernie) – prowadzi nawet do raka płuc, który często kończy się śmiercią,

●       mało aktywny tryb życia – pamiętaj, że im mniej ruchu jest w Twoim codziennym życiu, tym większe ryzyko pojawienia się choroby układu oddechowego,

●       geny – pamiętaj, że niektóre schorzenia dróg oddechowych możesz po prostu odziedziczyć.

Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek zmiany skórne w okolicy dróg oddechowych, masz gorączkę lub problemy z oddychaniem – udaj się do lekarza/specjalisty, wykonaj badania
i zasięgnij porady, jak rozpocząć leczenie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje