Dr Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowała folię, która może wyeliminować z rynku dotychczasowe folie zanieczyszczające nasze środowisko na setki lat. To nie wszystko. Opracowana przez nią formuła pozwala tworzyć folie, które przedłużą trwałość żywności, a nawet zasygnalizują, czy jest ona jeszcze świeża.
"Jest lekka, tania, pojemna i niestety zaskakująco trwała. Używamy jej jednorazowo, przez około pół godziny. Potem ląduje w koszu, skąd przeważnie trafia na składowisko odpadów. Tylko 10% podlega recyklingowi. Proces jej rozkładu trwa … kilkaset lat." - tak o torebkach foliowych, popularnych "reklamówkach" informuje WFOŚ w Gdańsku.
Torebki foliowe zalegają na szczytach gór w Afryce, leżą na dnie morza, można spotkać je na każdym niemal kontynencie. Na szczęście jest alternatywa. Stworzyła ją dr Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To folia na bazie furcelleranu - polisacharydu używanego przez diabetyków, a wytwarzanego przez hodowane na dnie Bałtyku algi. Taka folia ulega biodegradacji w ciągu 4 tygodni. To nie wszystko. Ma jeszcze inne zaskakujące właściwości.
O folii przyszłości i jej niezwykłych umiejętnościach opowiada naukowiec, która poświęciła jej wiele lat swoich badań.
Dr Ewelina Jamróz jako jedyna na świecie opracowała całkowicie biodegradowalne folie oraz mikro- i nanokapsułki na bazie furcelleranu (polisacharydu pozyskiwanego z alg czerwonych Furcellaria lubricalis), wzbogacone we właściwości antyoksydacyjne i/lub przeciwdrobnoustrojowe.
- Każda z tych innowacyjnych folii może nośnikiem dla różnych substancji aktywnie czynnych np. ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych oraz nanowypełniaczy. Folie typu "smart" nie tylko potrafią przedłuzyć świeżość produktów spożywczych, ale nawet sygnalizować (zmianiając kolor) czy kupowany przez nas produkt jest jeszcze świeży - mówi dr Jamróz.
Dr Ewelina Jamróz jest jednym z prelegentów Green Energy Congres - spotkania, które 23 września odbędzie się w ICE w Krakowie.
Dr Ewelina Jamróz jest laureatką 7. Edycji konkursu „Eureka! DGP – Odkrywamy Polskie Wynalazki (czerwiec 2020) - zdobyła I miejsce za wynalazek - Biopolimerowy nanokompozyt. Otrzymała również 1,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER XI. Pracuje nad wykorzystanie biopolimerów do opracowania dwóch rodzajów materiałów biodegradowalnych: nanokapsułek wzbogaconych w glutation oraz wielowarstwowych folii typu "smart", które będą pełnić funkcję aktywnych nośników dla substancji biologicznie czynnych.