środa, 31 maja 2023 11:10

Nie czekaj i zyskaj nawet dwa razy więcej pieniędzy!

Autor Artykuł partnera
Nie czekaj  i zyskaj nawet dwa razy więcej pieniędzy!

Decydując się na wymianę starego pieca możesz oszczędzić znaczne kwoty już w tym roku, a ocieplenie domu obniży koszty ogrzewania o połowę lub więcej. Nawet dwukrotnie wyższe niż dotychczas dotacje z programu “Czyste powietrze” pozwolą zrealizować taką inwestycję jeszcze przed najbliższym okresem grzewczym. Przystępując do programu można otrzymać nawet do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł, w zależności od dochodów. Program “Czyste powietrze” - to po prostu czysta oszczędność.

Nadchodzące miesiące to doskonały moment, żeby pomyśleć o zmianie pieca. Ba, nawet nie pomyśleć, ale wcielić plan wymiany sposobu ogrzewania w życie. Od stycznia dotacje na wymianę starych kotłów, tzw. kopciuchów i ocieplenie domu są dwa razy wyższe. Taka inwestycja pozwala oszczędzić i zmniejszyć koszty ogrzewania o połowę, a nawet więcej. Nie wiesz, co zrobić by zmienić sposób ogrzewania i mniej za nie płacić? Zastanawiasz się, czy wymiana pieca wystarczy, by zmniejszyć koszty ogrzewania? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i rozwiewamy wątpliwości.

W Małopolsce do wymiany zostało jeszcze sporo pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Walka ze smogiem wymaga zaangażowania nie tylko władz, ale przede wszystkim mieszkańców regionu. Dlatego w ostatnim czasie kwoty dotacji na wymianę starych kotłów i docieplenie domów zwiększono nawet do 135 tys. zł, a ich pozyskanie jest naprawdę proste. Sprawdź, jak otrzymać dotację, która pozwoli Ci zmodernizować swój dom, wymienić starego kopciucha i zaoszczędzić na ogrzewaniu w przyszłym sezonie grzewczym.

Ogrzewanie jest coraz droższe. Jak mogę zaoszczędzić na ogrzewaniu?

To prawda, ceny wszystkich rodzajów ogrzewania rosną – rekordzista, czyli węgiel nawet o 100% przez ostatni rok. Sposobem na znaczne zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem i na zabezpieczenie się przed potencjalnym brakiem surowca jest docieplenie domu – to niezbędny warunek zmniejszenia rachunków. Jeśli ocieplimy ściany i stropy czy wymienimy okna na szczelniejsze, to zmniejszymy koszt ogrzewania o połowę, a nawet więcej.

Na przykład, w słabo ocieplonym domu o powierzchni 140 m2 zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę, koszty ogrzewania domu i ciepłej wody z wykorzystaniem starego kotła węglowego, tzw. kopciucha, przy wysokich cenach węgla z ostatniego sezonu grzewczego, sięgały nawet 15 500 zł rocznie. Termomodernizacja budynku, czyli na przykład ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien, może zmniejszyć ten koszt nawet do 8 000 zł, a więc niemal o połowę.

Możemy płacić jeszcze mniej za ogrzewanie, jeśli zrezygnujemy z “kopciucha” i zainstalujemy bardziej nowoczesne ogrzewanie. Na przykład ogrzewanie tego samego domu kotłem gazowym będzie nas kosztować odpowiednio: przy złej izolacji 9 800 zł, a przy dobrej 5 400 zł. Natomiast pompa ciepła to jeszcze większe oszczędności – zapewni komfort termiczny odpowiednio za 9 100 zł (dom słabo ocieplony) lub 5 050 zł (dom dobrze ocieplony). Różnicę widać gołym okiem i wyraźnie czuć w portfelu - jeśli zmienisz swój stary kocioł na nowoczesne urządzenie grzewcze i ocieplisz dom to możesz płacić za ogrzewanie nawet trzy razy mniej.

Zainstalowanie nowoczesnych urządzeń pozwoli ograniczyć zużycie węgla, biomasy, prądu czy gazu i zapewnić sobie i bliskim komfort cieplny i finansowy. Trzeba pamiętać, że stare kotły to jedna z najdroższych form ogrzewania. Kotły starego typu, tzw. kopciuchy, są nieefektywne i zużywają znacznie więcej paliwa niż nowoczesne urządzenia. Szybko i łatwo koszty ogrzewania w zależności od źródła ciepła i stopnia ocieplenia domu możesz sprawdzić tutaj: https://polskialarmsmogowy.pl/kalkulator-kosztow-ogrzewania/.

Wymiana pieca  i ocieplenie budynku to duże przedsięwzięcie i znaczne koszty – skąd wziąć na to środki i kto mi w tym pomoże?

Tak, koszty wydają się często największą przeszkodą. Pamiętajmy jednak, że taka inwestycja się zwraca, a ostatnia dwukrotna podwyżka dotacjiw rządowym programie “Czyste powietrze” sprawia, że to naprawdę korzystna oferta. Na nowe źródło ciepła i docieplenie domu możemy otrzymać do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł, w zależności od tego, ile zarabiamy. Warto skorzystać, mniej płacić za ogrzewanie i nie zatruwać powietrza. Chcesz doprecyzować, jaka kwota dotacji jest w Twoim zasięgu? Więcej informacji na temat programu znajdziesz na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl. W każdej gminie w Małopolsce działa punkt informacyjny tego programu. Co ważne, nawet jeśli zaczęliśmy już inwestycję, na złożenie wniosku mamy jeszcze 6 miesięcy – liczone od daty wystawienia pierwszej faktury. Przykładowe dotacje prezentujemy w tabeli poniżej.

Źródło: Materiały informacyjne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pamiętaj, że możesz starać się o dotacje z różnych źródeł. Jeśli gmina ma dodatkowo swój program wymiany źródła ciepła, to często można go połączyć z dotacją z programu “Czyste Powietrze”. O programach gminnych można dowiedzieć się we właściwym urzędzie gminy (lub miasta). Skontaktuj się z ekodoradcą w swojej gminie: https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/.

Oprócz dotacji możesz dodatkowo skorzystać z  ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie od przychodu kosztów związanych z ociepleniem domu, wymianą źródeł ogrzewania oraz inwestycji w odnawialne źródła energii. W przypadku maksymalnej kwoty odliczenia, czyli 53 000 zł i 12% podatku dochodowego można odzyskać nawet 6 360 zł podatku. Szczegóły na temat ulgi dostępne są na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/.

Czy złożenie wniosku jest skomplikowane?

W każdej małopolskiej gminie działa punkt informacyjny programu “Czyste powietrze”, gdzie urzędnicy pomagają w składaniu wniosków o dotację. W większości gmin funkcjonuje stanowisko ekodoradcy – czyli konsultanta, który szczegółowo wytłumaczy wątpliwości związane z przepisami i w razie potrzeby pomoże złożyć wniosek. Ekodoradcy są znakomitym źródłem informacji, doradzają przy wyborze nowego urządzenia grzewczego, sposobie ocieplenia domu lub skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Często pomagają też w wypełnieniu dokumentów potrzebnych do dotacji oraz jej rozliczeniu. Tutaj znajdziesz kontakt do ekodoradców pracujących w małopolskich gminach: https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/.

Jeśli mieszkaniec wie, w co chce zainwestować dotację, to samo złożenie wniosku zajmuje raptem kilkadziesiąt minut, a czasem nawet krócej. Wnioski o płatność można składać po zakończeniu inwestycji lub po zamknięciu jej poszczególnych etapów objętych umową.

Co to są te „kopciuchy”?

Często pojawia się to określenie, ale nie wiesz, czym tak naprawdę jest „kopciuch”? To potoczna nazwa starych pieców, które w największym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza. Jeśli na Twoim kotle znajduje się tabliczka z informacją, że posiada on klasę 1 lub 2 albo nie ma tabliczki wcale, oznacza to, że w twoim domu grzeje „kopciuch”. Jeśli nie masz pewności czy Twój piec powinien być wymieniony już teraz, zrób zdjęcie pieca i tabliczki (jeśli jest) i pokaż je ekodoradcy w Twoim urzędzie gminy.

Co zmienia uchwała antysmogowa dla Małopolski? Czy zakazuje ogrzewania domu węglem i drewnem?

Nie ma takiego zakazu. Nadal można ogrzewać węglem i drewnem, o ile robisz to w takim urządzeniu, które spełnia wymogi uchwały antysmogowej i nie emituje dużej ilości zanieczyszczeń. Kotły pozaklasowe, tzw. kopciuchy należy wymienić do końca kwietnia 2024 roku. Do końca 2026 roku należy wymienić kotły 3. i 4. klasy, a od 2027 roku można użytkować już tylko  kotły klasy 5 oraz ekoprojektu. Od 1 maja 2024 roku użytkowane przez Małopolan kominki powinny spełniać normy ekoprojektu lub mieć sprawność cieplną powyżej 80% lub być wyposażone w filtr ograniczający emisję spalin. Za nieprzestrzeganie uchwały można dostać mandat karny do 500 zł lub grzywnę nawet do 5 000 zł. Nie warto ryzykować.

Nie warto więc czekać i przepłacać za ogrzewanie. Dzięki dwukrotnie wyższym dotacjom w programie “Czyste powietrze” inwestycja w nowoczesne, tanie ogrzewanie i ocieplenie domu bardzo szybko się zwróci. Co więcej, rezygnując z ogrzewania domu kopciuchem zadbamy o czyste powietrze. A dobre powietrze to zdrowie – nasze i naszych rodzin.

Więcej informacji znajdziesz na https://czystepowietrze.gov.pl/, u ekodoradców: https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy oraz w gminnych punktach informacyjnych programu “Czyste powietrze”.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka