środa, 28 kwietnia 2021 11:29

Nie żyje Marian Kowalik - wychowawca i społecznik zasłużony dla Zagórzan

Autor Aleksandra Tokarz
Nie żyje Marian Kowalik - wychowawca i społecznik zasłużony dla Zagórzan

Za swoją pracę odznaczony został w 1978 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2007 roku - odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nie żyje Marian Kowalik - wychowawca i społecznik, niezwykle zasłużony dla Zagórzan.

Marian Kowalik urodził się  w 1938 roku w Barcicach Dolnych koło Starego Sącza. Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Starym Sączu, Studium Nauczycielskiego w Krakowie - wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno – techniczne oraz pedagogiki kulturalno - oświatowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od 1959 do 1978 roku był  nauczycielem Szkoły Podstawowej w Olszówce, a od 1978 do 1987 roku dyrektorem tej szkoły. Na stałe osiedlił się w Olszówce i bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym wioski i Gminy Mszana Dolna. Przez wiele lat prowadził chór szkolny, kółko plastyczne, zespoły akordeonistów i mandolinistów.

To wielki społecznik i animator ruchu kulturalnego. W 1962 roku założył dziecięcy zespół regionalny “Mali Olszowianie”, a w 1964 roku powołał dorosły zespół “Olszowianie”. Obydwie grupy prezentowały folklor Zagórzan; zdobywały wiele nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach, m. in. na Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, czy na "Limanowskiej Słazie". Za ogromną pracę artystyczną Minister Kultury i Sztuki uhonorował je swoim dyplomem.

Nie żyje Marcin Król, aktor pochodzący z Limanowszczyzny. Zginął w wypadku na budowie
Nie żyje Marcin Król, aktor i reżyser limanowskiego teatru. Miał 31 lat. Zginął w piątek (23 kwietnia) wskutek nieszczęśliwego wypadku na budowie w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie).

Marian Kowalik był również założycielem teatru lalek “Bąbelek”, który wygrywał nagrody w konkursach powiatowych, wojewódzkich i krajowych (m. in. w Puławach i Poznaniu). To również założyciel muzeum regionalnego w Olszówce, do którego zebrał ponad 200 rekwizytów stanowiących świadectwo kultury materialnej miejscowej ludności.

W latach 1962 - 1984 był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej w Olszówce. Spółdzielnia zajmowała czołowe miejsca w konkursach krajowych i wojewódzkich. W 1968 roku gościła przedstawicieli Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (z lordem Taylor of Gryfe ze Szkocji).

Za wybitne osiągnięcia w pracy dla rozwoju spółdzielczości lokalnej otrzymał odznakę “Zasłużony Działacz Spółdzielczości CZSR".

Marian Kowalik był Członkiem Rady PZGS w Limanowej, Członkiem Prezydium Rady WZGS w Nowym Sączu, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni SCH w Mszanie Dolnej, Dyrektorem Prac Pozaszkolnych w Mszanie Dolnej i Dyrektorem Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

Za swoją pracę odznaczony został w 1978 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2007 roku - odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

fot. Archiwum rodzinne Mariana Kowalika

Limanowa - najnowsze informacje