wtorek, 14 września 2021 07:51

Niemal 30 wieńców, a zwycięzca tylko jeden. Oto najpiękniejszy z nich

Autor Aleksandra Tokarz
Niemal 30 wieńców, a zwycięzca tylko jeden. Oto najpiękniejszy z nich

29 imponujących wieńców dożynkowych, dziesiątki gości i dobra zabawa przy koncertach – tak 11 września świętowano XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego. Spośród wieńców, w tradycyjnym konkursie, wybrano ten najpiękniejszy.

W kategorii wieńca nowoczesnego I miejsce zajął ten autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Gruszowie, w kategorii wieńca tradycyjnego natomiast - KGW „Radłowski Gryf” z Radłowa. Obydwie grupy wieńcowe otrzymały nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Radłowski wieniec będzie reprezentował województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.

Grupa wieńcowa z Jodłówki – Wałek, czyli KGW Baba Jaga, która w konkursie reprezentowała gminę Tarnów, otrzymała wyróżnienie za udział i czek na tysiąc złotych. - Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wieńca dożynkowego dziękujemy za kultywowanie pięknej tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie – mówił wójt Grzegorz Kozioł.

- Rolnictwo to ogromnie ważna część polskiej gospodarki. Nasze wyroby mogą z sukcesami konkurować nie tylko na europejskich, ale i na światowych rynkach. Nasze produkty są naprawdę wysokiej jakości. W niedawnym okresie epidemii koronawirusa, w okresie maksymalnego wzrostu zakażeń, na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba. Nasza produkcja ani na chwilę nie była zagrożona. Jestem z tego bardzo dumna, jestem bardzo dumna z polskich rolników i doceniam trud ich codziennej, ciężkiej pracy – mówiła poseł Anna Pieczarka.

- Jestem zadowolony z tego, jak się zaprezentowaliśmy. Przy naszym wieńcu i stoisku Koła Gospodyń Wiejskich było wielu gości. Pan Marszałek Witold Kozłowski bardzo chwalił przygotowanie Jodłówki – Wałek do Dożynek Wojewódzkich. Nasze Baby Jagi jak zwykle stanęły na wysokości zadania. Ich wyroby są smaczne, oryginalne i kolorowe – mówił sołtys i prezes OSP Lucjan Olszówka.

Święto plonów rozpoczęło się modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczystą Mszę świętą sprawował ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż. Przybyłych gości przywitał marszałek Małopolski Witold Kozłowski. - W Małopolsce szczególnie doceniamy rolniczy trud. Rolnictwo jest przecież istotnym elementem naszej regionalnej gospodarki. Dlatego też samorząd województwa małopolskiego robi wszystko, żeby wesprzeć małopolskie rolnictwo i małopolską wieś. Dbamy o harmonijny, zrównoważony rozwój całego regionu, bo nie może być na mapie Małopolski miejsc bardziej, czy mniej ważnych. Potrzeby mieszkańców dużych miast, miasteczek, wsi dotyczące, na przykład, infrastruktury ‒ dróg, wodociągów, kanalizacji, placówek edukacyjnych ‒ są różne, ale nie ma wśród nich problemów mniej ważnych – powiedział.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Folklorystyczny „Bobrowianie”. Wystąpily także grupy: „Otfinowianie”, Grupa Śpiewacza „Otfinowianki” i Kapela „Powiślanie”. Były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Żabno oraz lokalni producenci i przedsiębiorcy. Gwiazdami wieczoru były Kapela Górole oraz Eleni.

inf. UG Tarnów, fot. UMWM

Małopolska - najnowsze informacje