czwartek, 29 lipca 2021 10:02

„Niemal na pewno ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami”. Co z nauczycielami?

Autor Aleksandra Tokarz
„Niemal na pewno ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami”. Co z nauczycielami?

Rada Medyczna rozważa obowiązek szczepień dla nauczycieli czy pracowników administracji. Tymczasem takim obowiązkiem zostaną objęci pracownicy ochrony zdrowia. - Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczących obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał w czwartek przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban był gościem TVN24. Tam pytano go między innymi o decyzje w sprawie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych. Jak przekazał - "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń".

Do obowiązkowych szczepień przewodniczący Rady Medycznej wskazał taką grupę zawodową, jak pracownicy ochrony zdrowia, "zwłaszcza wszyscy, którzy mają kontakt z pacjentami". Podkreślił, że jego zdaniem "niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami".

Jak dodał, trwają rozważania, jeśli chodzi o obowiązek szczepień dla nauczycieli. - Część nauczycieli jest niezaszczepiona, a ta grupa zawodowa jest narażona na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi - powiedział prof. Horban.

Zalecenia dotyczące obowiązkowych szczepień mogą dotyczyć także pracowników administracji, którzy "pracują na pierwszej linii frontu i mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Koszty obowiązkowych szczepień miałoby pokryć państwo. Jak podkreślił Horban, decyzje w tym zakresie mogą zostać podjęte do końca przyszłego tygodnia.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje