"Prolongata terminu wymiany kotłów pozaklasowych w Małopolsce jest nie tylko nieuzasadniona, ale przede wszystkim szkodliwa w obliczu przekraczanych norm. W konsekwencji może doprowadzić do naruszenia prawa do życia i ochrony zdrowia ludzkiego jako wartości nadrzędnej" - napisał do Marszałka Województwa Małopolskiego Jacek Majchrowski. Zdaniem prezydenta Krakowa, decyzja władz województwa o konsultacjach w sprawie wydłużenia okresu likwidacji bezklasowych kotłów jest niezrozumiała i negatywnie wpłynie na proces poprawy jakości powietrza.
Jacek Majchrowski zwrócił się do Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski.
Jak podkreśla w piśmie skierowanym do marszałka „wydłużenie terminu likwidacji bezklasowych jest nieuzasadnione i szkodliwe ze względu na dalej przekraczane normy jakości powietrza w Małopolsce. Tego typu działania nie korelują również z zapisami Programu Ochrony Powietrza, który jest aktem prawa miejscowego, przepisami unijnymi czy ustawy Prawo Ochrony Środowiska”.
Jacek Majchrowski uważa, że proponowane zmiany przyczynią się negatywnie do jakości powietrza w Małopolsce. „Liberalizacja obecnych przepisów antysmogowych nie wpłynie na poprawę jakości powietrza, a może jedynie zwiększyć uzależnienie od paliw kopalnych i zahamować proces transformacji energetycznej. W ostatnich latach Kraków odegrał szczególną rolę na rzecz poprawy jakości powietrza i stał się liderem pozytywnych zmian w tym obszarze w skali całej Polski. Tym bardziej decyzja władz województwa małopolskiego o konsultacjach w sprawie wydłużenia okresu likwidacji bezklasowych kotłów w Małopolsce jest niezrozumiała” – czytamy w piśmie.
Przypomnijmy, Zarząd Województwa Małopolskiego pod koniec lipca ogłosił konsultacje projektu uchwały o zmianie małopolskiej uchwały antysmogowej. W projekcie wprowadza się rok opóźnienia wejścia w życie zapisów uchwalonych w 2016 roku. Kopciuchy czyli bezklasowe mogłyby być użytkowane do końca 2023 a nie, jak planowano, do końca grudnia 2022.
Kraków konsekwentnie podtrzymuje stanowisko, że obowiązująca aktualnie uchwała antysmogowa dla Krakowa i Małopolski musi pozostać bez zmian. Prezydent Majchrowski już w lutym apelował do Marszałka Województwa Małopolskiego o niepodejmowanie i niewspieranie inicjatyw dążących do zmiany uchwały antysmogowej dla Krakowa i Małopolski. Mimo to na sesji 4 lipca sejmik głosami PiS zadecydował o przystąpieniu do wprowadzenia zmian w małopolskiej uchwale antysmogowej. Zarówno prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jak i Rada Miasta Krakowa apelowali w ostatnich miesiącach o to, aby nie wprowadzać zmian w przepisach regulujących użytkowanie urządzeń grzewczych i stosowanie określonych paliw stałych.
Konsultacje projektu odsuwającego o rok zakaż używania kopciuchów potrwają do 23 sierpnia. Może w nich wziąć udział każdy. Formularz konsultacyjny jest dostępny na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl.
- Zobacz też: Małopolska chce zmienić uchwałę antysmogową. „Niestety, jakości powietrza to nie poprawi”
- Zobacz też: "Nie o taką zmianę wnioskowaliśmy". Czy zmiana małopolskiej uchwały antysmogowej to dobry pomysł?
fot. Pixabay.com