niedziela, 16 kwietnia 2023 08:38

Niewybuchy na prywatnej posesji. Właścicielka odkryła je kopiąc w ogródku

Autor Patryk Trzaska
Niewybuchy na prywatnej posesji. Właścicielka odkryła je kopiąc w ogródku

Mieszkanka Woli Rzędzińskiej (powiat tarnowski) chciała zrobić porządki w ogródku. Nie podziewała się jednak, że zamiast chwastów odnajdzie... miny przeciwpancerne z czasów II wojny światowej. Na miejsce od razu skierowano saperów.

Do zdarzenia doszło w czwartek (13 kwietnia), późnym popołudniem. Oficer dyżurny tarnowskiej komendy Policji został poinformowany o odnalezieniu metalowych przedmiotów, które przypominały prostopadłościany. 57-letnia zgłaszającą podejrzewała,  że mogą to materiały wybuchowe, które mogą eksplodować w każdej chwili.  

Na miejsce skierowano policjantów z zespołu minersko-pirotechnicznego tarnowskiej komendy. Ci  potwierdzili niebezpieczne znalezisko. Okazało się, że są to 3 miny  przeciwpancerne produkcji radzieckiej MP-35 z czasów II wojny światowej.

Niewybuchy stanowiły istotne zagrożenie dla mieszkającej tam kobiety,  która do czasu ich usunięcia zamieszkała u swojej rodziny. Nie było  konieczności ewakuacji innych mieszkańców. Teren został ogrodzony i był  dozorowany przez policjantów Komisariatu Policji Tarnów-Centrum.  

O znalezisku powiadomiono żołnierzy z 21 Batalionu Wojska Polskiego z Rzeszowa, którzy po przyjechaniu na miejsce odkryli dodatkowo jeszcze jedną minę, która była zakopana w  niewielkiej odległości od pozostałych.

Niewybuchy zostały zabezpieczone  przez saperów wojskowych i wywiezione z terenu Woli Rzędzińskiej.  Zostaną one przewiezione na poligon wojskowy, gdzie zostaną  zneutralizowane.

fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje