czwartek, 5 maja 2022 06:15

PiS traci Nowy Sącz! "Kończy się melodramat"

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
PiS traci Nowy Sącz! "Kończy się melodramat"

Iwona Mularczyk zrezygnowała z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w radzie miasta. Miejsce Iwony Mularczyk zajął Krzysztof Głuc z Porozumienia, który wchodzi w skład nowego klubu „Sojusz dla Nowego Sącza”.

Zmiana przewodniczącego pociągnęła za sobą zmianę wiceprzewodniczących. Funkcję tę objęli Tadeusz Gajdosz z klubu Koalicja Obywatelska i Krzysztof Ziaja z klubu Koalicja Nowosądecka.

– Ufff... kończy się melodramat w sądeckiej radzie miasta. Po kilku miesiącach Pani Mularczyk zwołała stacjonarną sesje Rady Miasta. Wcześniej pomimo zmiany statutu miasta, który umożliwiał już personalne głosowania w trybie zdalnym prowadziła sesje skutecznie nie poddawała pod głosowanie tego wniosku

– napisał na Facebooku lokalny działacz Jakub Bocheński i dodał:

– Cieszę się, że przestała Pani trzymać się stołka za wszelką cenę i znalazła Pani resztki honoru i skończyła z tą farsą. Gratuluję nowemu Przewodniczącemu Krzysztof Głuc oraz Wiceprzewodniczącym: Radny Krzysztof Ziaja oraz Tadeusz Gajdosz! Nareszcie w rezydium Rady są reprezentanci każdego z klubów. To jest właśnie demokracja. Mam nadzieję, że w kolejnej kadencji Rady znajdą się również przedstawiciele Lewicy, aby jeszcze skuteczniej działać dla lokalnej społeczności.

Gratulacje nowemu przewodniczącemu złożył Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek Małopolski i działacz Porozumienia.

– Gratulacje dla Krzysztofa Głuca i dla całego Nowego Sącza. Powodzenia!

– napisał w mediach społecznościowych.

Sprawa odwołania Iwony Mularczyk z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta ciągnęła sią od października ubiegłego roku, kiedy to 12 radnych podpisało wniosek o jej odwołanie. Tyle tylko, że przez te pół roku wniosek nigdy nie został poddany pod pod głosowanie.

– Przewodnicząca zasłaniała się tym, że obrady są zdalnie prowadzone i że jest COVID

– mówił Leszek Zegzda, przewodniczący klubu radnych KO.

– Pomimo tego, że nastąpił powrót do normalności, zniesiono wszystkie obostrzenia i nastąpiło ściągnięcie maseczek, dalej konsekwentnie pani przewodnicząca mówiła, że nie może poddać tego wniosku pod głosowanie, ponieważ jest COVID i są zdalne obrady. Oczywiście wszyscy wiemy i wszyscy rozumiemy, że to jest pretekst i to na dodatek pretekst haniebny, ponieważ używa jako argumentację naprawdę poważną pandemię, którą wszyscy wspólnie przeżyli, ale dzisiaj już nie ma żadnych powodów do tego, żeby w sposób normalny nie funkcjonować

– argumentował Zegzda.

W końcu opozycyjni radni złożyli 31 marca w krakowskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Iwonę Mularczyk, Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza.

– W związku z tym, ponieważ nasze wielokrotne apele o to, żeby taka sesja się odbyła, czy nadzwyczajna, czy zwyczajna, nie odnoszą żadnego skutku, nie pozostaje nam nic innego, jak odwołać się do rządów prawa demokracji

– mówił wtedy Zegzda.

Wczoraj, na pierwszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza zwołanej w trybie stacjonarnym po dwóch latach przerwy,  Iwona Mularczyk złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej. Teraz Nowym Sączem będzie rządzić nowa koalicja. Kto ją tworzy?

– Wszyscy przeciw PiS

– odpowiada krótko Tomasz Urynowicz.

Fot.: Twitter/Tomasz Urynowicz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje