wtorek, 28 września 2021 08:59

Nowy Sącz. Pobili i okradli seniora. Najmłodszy napastnik miał 14 lat

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. Pobili i okradli seniora. Najmłodszy napastnik miał 14 lat

Trzech sprawców napadło na 79-latka, pobiło go i okradło. Wkrótce po tym zdarzeniu sądeccy policjanci ustalili i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, podejrzewanych o rozbój. Trzeci cały czas ukrywał się, licząc, że nie poniesie kary za swoje czyny. Kilka dni temu również i on został zatrzymany przez mundurowych. Najmłodszy z napastników ma 14 lat.

20 lipca kilka minut przed godziną 17, 79-letni mieszkaniec Nowego Sącza, który przebywał wówczas przy swoim garażu, usłyszał odgłosy kamieni uderzających o blachę i poczuł, jak kilka trafiło również w niego. Po chwili mężczyzna zobaczył trzech młodych mężczyzn, którzy zbliżali się, krzycząc i wyzywając go. - Widząc to, senior chciał się schronić w garażu, ale sprawcy odepchnęli skrzydło drzwiowe i weszli za nim do środka. Tam zaczęli szarpać 79-latka oraz uderzać go pięściami i kopać. Kiedy jeden z agresorów zauważył odłożoną na półce torbę „listonoszkę”, w której znajdowały się m.in. dokumenty, pieniądze i rzeczy osobiste, wyrzucił ją z garażu. Na prośbę, by ją oddali jeden z napastników chciał uderzyć go młotkiem. Po napadzie młodzi mężczyźni wybiegli, zabrali torbę i uciekli, odpychając jej właściciela. Poszkodowany stracił mienie o wartości około 600 złotych - relacjonuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

O zdarzeniu szybko zostali poinformowani sądeccy policjanci. Mundurowi natychmiast zaczęli działać, by jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawców tego rozboju. W toku realizowanych czynności funkcjonariusze odzyskali skradzioną torbę, lecz już bez gotówki. Jeszcze tego samego dnia, policjanci zatrzymali jednego z podejrzewanych, 17-letniego mieszkańca Nowego Sącza, a wkrótce ustalili, że jego kompanem był 14-latek. - Starszy z nich usłyszał zarzuty rozboju, ukrywania dokumentów oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na trzy miesiące. W sprawie 14-latka, policjanci przesłali materiały do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który będzie rozpatrywać jego sprawę - dodaje Izworska.

Trzeci ustalony sprawca rozboju ukrywał się przed Policją. Na wniosek komendy Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu zarządziła poszukiwania 19-letniego sądeczanina. Funkcjonariusze zatrzymali go 21 września. - Mężczyzna, podobnie jak jego 17-letni kolega, usłyszał zarzuty rozboju, ukrywania dokumentów i spowodowania uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Decyzją sądu podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie w oczekiwaniu na wyrok. 17- i 19-latkowi grozi do 12 lat więzienia, z kolei nieletniemu grożą środki wychowawcze lub umieszczenie w zakładzie poprawczym - tłumaczy Aneta Izworska.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje